Citat:
Ursprungligen postat av Questforanswer
Hej!
Jag har lyckats ta sönder min Samsung GSII. Råkade stöta ned den från bordet och skärmen blev helsvart. Den fungerar att starta men skärmen visar inget. Glaset är inte krossat, men om jag vinklar skärmen mot ljus kan man se ett litet sträck som går i vänstra kanten som är kanske 1 cm långt.
Jag gick in på 3 hemsida (min operatör) och såg att min mobil täcks fortfarande av garanti fram till i november då mitt abonnemang går ut. Man kan skapa en reparationsorder, då man skcikar in mobilen till dem.
Kan jag möjligtvis utnyttja detta och tillkommer det en kostnad? Garantin täcks ju knappast av att jag tappat den i marken. Det suger att inte ha en mobil för tillfället. Hur ska jag lösa detta? Kan jag utnyttja 3repair?
OBS - har ingen hemförsäkring utan skaffade mig en försäkring först igår (dvs, mobilen gick sönder för 4 dagar sen, och lite suspekt om jag försöker uttnytja min hemförsäkring jag beställt för mobilen som gick sönder innan) och mobil är inte försäkrad hos 3
PS: mobilen är köpt 2011-11-22
garanti gäller inte yttre åverkan.
Samsung har ett erbjudande att det kostar 500:- att byta display så kolla upp det