2015-11-20, 19:35
  #104017
Medlem
XeniaOnatopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Den sidan/gruppen som stängdes (Bük tarp savø) hade varit väldigt intressant att tal del av. Tror inte den var så väldigt rumsren med tanke på just nedstängningen.
Sen vore det intressant att ta del av följande: Det har även påträffats internethistorik som kan kopplas till sk Livecamsexsiter

Det fanns även icke läsbart:


Med tanke på mordets utformning/sadism med tejpning/strypning/hängning/runka till blottat kön vore det mycket intressant att vidga perspektivet bortom våldspornografi: Vad har fanstyget googlat på innan mordet? Finns det annat som han fått tips genom?
Ta del av sidan då. (FB) 17-åriga Lisa Holm försvann i Blomberg på Kinnekulle 2015-06-07 och hittades mördad
2015-11-20, 19:35
  #104018
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av depla
Japp. Då måste hon ju veta bäst.
Hon har ju knappast någon anledning att kritisera sin egen forskning.
Allt forskare säger är sant. Fuskas aldrig inom forskarvärlden. Handlar ju inte pengar där med...
Hon lär i alla fall ha en sju helvetes bättre utgångspunkt än din strumpanalys om DNA.

Lär dig citera rätt! Jag har ingen lust att stå som upphovsman till detta skräp i spoilern!
2015-11-20, 19:36
  #104019
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Theforeigner
Mitt fetande.

Här är en länk till en av dom website, en facebook sida som NB gillade och som det påstås att det finns en massa sexuel/sadistiska bilder mm.

https://www.facebook.com/NoriuPramogu.lt


Och här kan man se att det är just den facebook sida dom foton skulle finnas på:

http://urbotainskrankthet.spotlife.s...de-smaflickor/


Men det finns ju inte ens några sådanna foton på den facebook !!!

Så vem är det som lägger ut falska påstående ?


Och angående den andra website/facebook sidan "Bük tarp savų" som NB skulle ha gillat med tejpade/bundna tjejer så har ju inte ens polisen sett dom bilderna dom har bara fått info tillskickade från denna obscura och äckliga website "urbotainskrankthet.spotlife.se" med påstående om att sådanna foton fanns på den facebook sidan.
Mystiskt nog går det inte att hitta den facebooksidan! Och det går förståss då heller inte att kontrollera om det är sant att det fanns en massa sådanna bilden på den facebooksidan.

Jag minns att jag sett en sida med skolflickan som var tejpad och hade bundna händer, men jag såg den aldrig gjenom NBs facebook utan bara via någon länk här på tråden.
Men som sagt den facebooksidan skolflickan fanns på var den jag tidigare omtalat där stort sett alla bilder var humor evt humor/oskyldigsex och det faller ju helt i tråd med den andra facebooksida. NoriuPramogu, som NB gillat som jag tillfogat länk till överst i denna post.

Tydligen är flera vilka har hört av sig och vill ha dessa bilder distribuerade, precis som vid en pedofilrättegång. Detta kommer tydligen inte att ske, däremot så har några smakprov publicerats. Sedan detta uppmärksammades så ändrade sidan karaktär och försvann därefter snabbt. Konstigt va?

Varför blev det så tror du?
Konstigt att en så bra sida bara försvann ... helt utan anledning, något som inte den som skriver om en sida kan ta ansvar för vilket nog vem som helst förstår alldeles av sig själv men.

Var man tvungen att mörda den framgångsrika humorsajten? Begick den harakiri? Seppuke? eller vad hände den verkade inte tåla uppmärksamhet tydligen. Men det låter väldigt bra om du fiskar vidare i just det! Tidsmässigt är väl ändå sambandet intressant, en jättebra grupp fick jättemycket uppmärksamhet och bara försvinner PANG. Kan det vara satanister? KorvbrödsJihdadister? eller har du en bättre Sibylla?

http://urbotainskrankthet.spotlife.s...f%C3%B6rst.png
Vilka bevis är godtagbara menar du? Försöker du begå ett lustmord på den som bara tar fram fakta nu igen? Fråga ägarna. eller varför inte fråga facebook, vad hindrar dig?

Vad händer med de som bidrar med fakta om Nerijus som anses Ofördelaktigt?
Vad händer med brodern?
-Är det inte så att de misstänkliggörs?
Anklagas för att ha begått ett lustmord på Nerijus?
Har du några bevis på det kanske det är dags att plocka fram dem nu. Annars är går det ju att se att de som bara visar fakta mobbas och disskrediteras i syfte att censurera värdet i deras röster och mörda deras trovärdighet, hur bra är det? menar du?
__________________
Senast redigerad av GoogleSEO 2015-11-20 kl. 20:24.
2015-11-20, 19:37
  #104020
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Hur är det med läsförståelsen? Att kasta ut sakerna från bilen tar minimalt med tid i anspråk.

Vilken bil?
2015-11-20, 19:40
  #104021
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av blackmolly123
Finnas....kännas....och fortsätt att flumma på avancerade hypoteser typ Da Vinci koden.

Kastar man ut saker genom ett bilfönster i hög fart och stark blåst (som det var den kvällen) så hamnar de väldigt olika spridda beroende på form och vikt.
Beror alltså på vad en sak väger och hur den ser ut - hur långt bort de hamnar.
Detta tar ingen tid alls för NB, det är bara att langa ut i farten.

Och han brydde sig inte heller var de hamnade eller hur synlig de blev? Så varför då detta moment menar du? Det var kul? Tänker du överhuvudtaget?
2015-11-20, 19:46
  #104022
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av blackmolly123
Va? "Han är från Litauen?"
Vad fan har det med saken att göra?

"Helt ren bil?"

Nej, allt var jävligt skitigt förutom i bagaget där det var superrengjort och fint.
Mycket märkligt, eller hur? Han har ju tillgång till byggplast b.la så man behöver inte vara raketforskare för att begripa att kroppen har fraktats i skydd av plast - inga spår!
Dessutom har han rengjort bagaget efteråt - för säkerhets skull.

Joo han städar bilen men inte datan. Det är din teori. Smart. Not.
2015-11-20, 19:51
  #104023
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av depla
Joo han städar bilen men inte datan. Det är din teori. Smart. Not.


Du är patetisk. Han har most likely använt sin brors Samsung för att kolla porr dessutom.
2015-11-20, 19:52
  #104024
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
Ta del av sidan då. (FB) 17-åriga Lisa Holm försvann i Blomberg på Kinnekulle 2015-06-07 och hittades mördad


Den cache-sidan visar inte många bilder. Det finns en anledning till att Facebook-gruppen raderades.
2015-11-20, 19:56
  #104025
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av depla
Och han brydde sig inte heller var de hamnade eller hur synlig de blev? Så varför då detta moment menar du? Det var kul? Tänker du överhuvudtaget?

Hur många var "synliga"? Har du ens läst FUP? Oavsett GM, vem i Sverige kunde räkna med det största sökpådraget i MP:s historia? Tror du på fullt allvar att sakerna skulle hittas, efter en obetydlig traktorväg?

Det är lätt i efterhand att konstatera att sakerna ligger underligt men man behöver ha ovanstående i tanken också.
__________________
Senast redigerad av katw 2015-11-20 kl. 20:01.
2015-11-20, 19:58
  #104026
Medlem
arkmikes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Hon lär i alla fall ha en sju helvetes bättre utgångspunkt än din strumpanalys om DNA.

Lär dig citera rätt! Jag har ingen lust att stå som upphovsman till detta skräp i spoilern!

Vaknade till av din välbefogade gäspning.

Jag har i tråden tidigare gjort en schematisk analys om vilken typ av personlighetsstörning som sannolikt är aktuell. Genomgående för just detta kluster av störningar är bristen på impulskontroll. Många söker logiska förklaringar på ett ologiskt impulsstyrt för att inte säga superstressat beteende efter gärningen.
2015-11-20, 20:03
  #104027
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det handlar om mjukdelsskador med blödning i vävnad och muskulatur. Det kan givetvis finnas blod i munnen av olika anledningar - du har dock skrivit om att stoppa blödningar med tejp likt nåt jävla plåster. ÅK har påtalat att det inte finns några större skador även om vi inte kan ta del av hela obduktionsprotokollet. Det finns blod från henne och det kan härrör från en kamp. Hon kan ha blött näsblod, hon kan ha fått fläskläpp. Ett tillstånd vid strypning är kramp som kan ge skador i form av tungbett. På tejpen ses rakt inte mängder med blod. Det bruna som ses kan likaväl härleda till föruttnelse via det stadie hon befann sig i.

Jag har klargjort hur jag ser på saken gång efter annan - senast nu citerat till Xenia i sin helhet. Där redogör jag för tänkbart förlopp:
1. Han har lagt snara runt halsen så att hon blir medvetslös och "hanterbar". Likt strypsex som jämförelse.
2. Jag talar inte om en sedvanlig synkope dvs svimning.
3. Han har under tiden arrangerat snara runt halsen samt rör. Rättsläkaren talar inte om skador på handleder och frånvaro av märken indikerar ingen kamp vid upphängning. Dock ses blodspår på hennes handleder och det ses även blodspår under hennes naglar. Hon verkar i nåt stadie ha försökt få loss snaran i mitt tycke.
4. Han ser till att hon vaknar - vilket är en del av njutningen för det sadistiska äcklet. Han tejpar hennes näsa, mun och drar över 2 meter tejp runt huvudet.
Han arrangerar högst troligt vad jag kallat "tiptoe" - dvs att hon nuddar med tåspetsarna dvs han behöver inte göra en större manöver.
6. ... hon blir snabbt medvetslös igen, via tejp som hinder för luftvägar likaväl som snaran runt halsen - och jag hoppas evinnerligt - och tror - att rättsläkaren har rätt angående snarans bredd:
Att hon snabbt blir medvetslös inom max 20 sekunder så att hon slapp lida mer än hon gjorde i hela jävla skräckmomentet som några idioter försöker försköna här i otal varianter att det handlar om annat än mord med sexuellt motiv.
Ditt scenario är helt utan värde. Mängder av moment som inte har någon annan förankring i verkligheten än att man konstruerat en mordplats i ladan.

Varför använder hon inte sina händer, t.ex. till att ta bort den tejp som du föreställer dig nästan kväver henne? Finns det ens någonting som talar för kvävning? Inse att dina föreställningar bara har den falska mordplatsen som utgångspunkt!
2015-11-20, 20:05
  #104028
Medlem
develis avatar
Mordet har ett identiskt förlopp gällande ett av offren för sadisten BTK (bind-torture-kill) som hängdes i ett rör i källaren. Hon hade bindel över näsa/mun, hennes trosor satt nere vid anklarna, hon stod på tå och han onanerade framför henne.
Skillnaden var att hon hade bakbundna händer. Med tanke på blodförekomst på Lisas händer samt snöre på golvet rakt under röret undrar jag dock om hon i ett medvetslöst tillstånd blev bunden gällande handleder innan upphängning. Det skulle inte ge fåror/skador på handlederna.
Jackan är ett alternativ till låsta armar. Dock finns inte tecken vid brottsplatsen om en kamp.

I ett tillstånd innan tror jag han har strypt henne medvetslös för att göra henne 'hanterbar' och detta kan härröra till den blodförekomst som ses under hennes naglar.
Jag hoppas att hon var medvetslös genom de flesta stadierna i den vansinnigt vidriga hantering hon utsatts för av äcklet.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in