2018-09-01, 12:51
  #104737
Medlem
Fashwaves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Många är nog beredda att köpa vilken tokteori som helst, bara det är en ensam galning som pekas ut.
Säkert någon mer än jag som tänkt den tanken.

Eftersom det saknats indicier, bevis (förutom två kulor), vittnesmål som pekar mot ett mer organiserat och planlagt mord på Statsministern är den ensamma galningen den enklaste lösningen att presentera.

Är mer inne på att MOP påminner om terroristen Akilovs dåd på Drottninggatan.

En person som påverkats av propaganda, tidens strömningar och anser att han har en moraliskt skyldighet att agera. Få ett syfte med sitt liv, ett mål att uppfylla. Som andra svaga själar som blir självmordsbombare.

GM har gjort upp en grundplan och tar sedan tagit tillfället i flykten.

Nu hade Akilov mer kontakt med ISIS och dess sympatisörer än vad jag tror GM för MOP eventuellt hade.

Men det tror jag mest beror på dagens lätta tillgång till kommunikation via webben.

Det passar även in med en ensam GM som tycker att han agerar för "landets bästa", tror det påminner om hur Lee Harvey Oswald resonerade.
LHO såg USAs President som en rasistisk, antikommunist som måste röjas ur vägen om jag tolkat de böcker jag läst rätt om LHO.

Om GM agerade själv och var typen som inte kände av behovet av att få ett erkännande för vad han gjort, så kom han bara undan från brottsplatsen och i övrigt är en lugn och skötsam person kan han gå under radarn.
Seriemördare går ju ofta under radarn i decennier, så varför skulle inte en enskild GM på Statsministern flyga under radarn?

Är också öppen för att någon "krets" hyrt in en Hitman som fått flyta omkring i Stockholms centrum en tid och sedan tar tillfället i flykten.

Det finns ju hur många möjliga scenarion som helst, men ett annat kan ju vara att någon med ett hat mot demokrati och politiker såg OP gå in på Grand och tog möjligheten i flykten så att säga. Det kanske inte specifikt var OP som var målet utan socialdemokratin, demokratin, en antisocialist etc.

Ju mer man spånar, ju fler möjligheter öppnas och där i ligger faran.

Med så lite ledtrådar och bevis OCH urusla vittnesskildringar (Polisens fel att låta vittnen påverka varandra, att inte direkt dokumentera LPs vittnesmål med flera förhörare) öppnas det upp för hur mycket spekulationer som helst.

Snart kommer väl till och med Ancient Aliens ta upp fallet.
"If we don't know who did it, it must be Aliens".

MOP är ett stort mysterium ur alla hörn och vinklar.

Därför det öppnat upp för lurendrejare som Pelle Svensson.
Den lögnen uppmärksammades för lite.
Borde vara straffbart att gå ut med sådana lögner som Pelle Svensson gjorde.

Ensam GM?
Underrättelseorganisation?
Politisk extremist organisation?
Hyrd Hitman?
Mossad?
RAF?
CIA?
PKK?
Polisen?
Militären?

Enda möjligheten att få veta sanningen om MOP är väl att GM i sitt testamente har beviset i ett bankfack eller liknande.

När media och Polis är så desperata att man försöker knyta SE till MOP 32 år senare så är det dags att lägga ned utredningen helt. Nu.
__________________
Senast redigerad av Fashwave 2018-09-01 kl. 13:04.
Citera
2018-09-01, 13:04
  #104738
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fashwave
Därför det öppnat upp för lurendrejare som Pelle Svensson.
Den lögnen uppmärksammades för lite.
Borde vara straffbart att gå ut med sådana lögner som Pelle Svensson gjorde.
Word
Han borde bestraffas för det han gjorde.
Tingstström och Pettersson var inga duvungar men Svensson ska inte ljuga svenska folket rakt upp i ansiktet.
Citera
2018-09-01, 13:08
  #104739
Medlem
Fashwaves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gothus
Word
Han borde bestraffas för det han gjorde.
Tingstström och Pettersson var inga duvungar men Svensson ska inte ljuga svenska folket rakt upp i ansiktet.

Vet inte vad brottsrubriceringen kan vara för Pelle Svensson, men att störa en mordutredni gen, lägga ut falska bevis och påstående har kostat rejält med skattepengar.

Staten borde stämt honom på ett skadestånd och gett ett kännbart fängelsestraff.

Men i Sverige är GM offer och offer anses ha sig själva att skylla.

Tragiskt.
Citera
2018-09-01, 13:14
  #104740
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fashwave
Vet inte vad brottsrubriceringen kan vara för Pelle Svensson, men att störa en mordutredni gen, lägga ut falska bevis och påstående har kostat rejält med skattepengar.

Staten borde stämt honom på ett skadestånd och gett ett kännbart fängelsestraff.

Men i Sverige är GM offer och offer anses ha sig själva att skylla.

Tragiskt.
Nu vet ju Svensson mer än du anar.
Han vet bland annat att Staten aldrig kommer att släppa sanningen och därmed utnyttjar han med många andra situationen för att smutskasta och ljuga.
Svensson blev själv ett vittne nere i källaren på hotellet till Svarta septembers attentat i olympiabyn 1972.

Juval Aviv

Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
I går (fredag) visades den spännande filmen ”Munchen” som presenterade en fantastisk historia om hur en israelisk grupp tog hämnd på ”Svarta september”-rörelsen som utförde ett attentat under OS 1972.

Så här säger TV-planeten om denna film.:
Citat:
DAGENS HISTORIELEKTION
Filmregissören Steven Spielberg kan i mitt tycke kleta till saker lite för mycket emellanåt. Det blir liksom lite för sentimentalt eller lite för många stråkar eller lite för förklarande.
Men med thrillern München från 2005 tycker då åtminstone jag att han träffat mitt i prick Den tar upp vad som hände efter att den palestinska terrorgruppen Svarta september dödade 11 israeliska idrottsmän i OS i München 1972.
Efter dåden bildades en hemlig fraktion under Israels premiärminister Golda Meirs överseende vars huvudsakliga syfte var att finna alla skyldiga bakom terrordådet och döda dem.
Münich påstås bygga på en sann historia vilket jag tror att man ska ta med en extremt stor nypa salt men oavsett sanningshalten i den är det en fördömt spännande film. Och rollistan kan man inte heller klaga på, eller vad sägs om Eric Bana (i sitt livs roll), Daniel Craig , Geoffrey Rush och Ciarán Hinds
http://64.233.183.104/search?q=cache...lnk&cd=4&gl=se


Citat:
”Aviv has created a mystique about himself by claiming to be the “Avner” character in Steven Spielberg’s Munich, hand-picked by former Prime Minister Golda Meir to lead a team of Israeli assassins to avenge the deaths of the 11 Israeli athletes killed by Black September during the 1972 Munich Olympics. (...)
Spielberg’s Munich has helped resuscitate Aviv, who had largely been discredited years ago. In 1990, Yigal Carmon, the Israeli prime minister’s advisor on counterterrorism, was asked by the U.S. President’s Commission on Aviation Security and Terrorism for his opinion about Aviv. Mr. Carmon’s letter to the Commission was frank:
1. Yuval Aviv does not work and has never worked for the Intelligence Community of the State or Israel. Furthermore, he has never been attached or connected to it.
2. The only connection he has had to security work—in an official capacity—was (except his regular army service, which he completed at the rank of Sergeant) working as a junior security officer for El-Al in New York, in the years 1973-1974.
3.His work in that capacity was terminated at the initiative of the employer because of unsuitability resulting from negative character traits. During the course of his work Yuval Aviv was found to be unreliable and dishonest.”
http://worldpolicy.org/wordpress/200...103-revisited/
Citat:
Men vad har det att göra med Palmemordet då?

Jo, Juval Aviv har också angetts som källa till ett falskt utpekande av Abo Talb som Olof Palmes mördare.
Citat:
”Robert H uppgav sig känna Ebbe Carlsson ganska väl och att Ebbe Carlsson kände till Aviv. 1991 hade Robert H tagit kontakt med Aviv och berättat sin historia för denne. Aviv hade talat om för honom att Abo T var den man som han träffat i Stockholm och att det var Abo T som var Olof Palmes mördare. Enligt Aviv var det CIA som låg bakom attentatet och det var chefen för kontraspionaget som organiserat det hela. Han var gift med en palestinsk kvinna som var kusin till Abo T. Det var därför man rekryterat denne. Motivet skulle ha haft att göra med vapenhandel, Iran-Contras etc. Aviv hade visat honom en lista över alla som blivit dödade i Iran-Contrasaffären. Förutom Olof Palme hade bl.a. Carl Algernon och Bernt Carlsson funnits på listan. Kontentan av Avivs berättelse var, enligt Robert H, att Olof Palme dödats av CIA på grund av ett spionfall.”
http://www.regeringen.se/content/1/c...4/295e5712.pdf
Citat:
Enligt uppgift kommer en ny propagandafilm från radarparet ”Juval Aviv & Steven Spielberg” om Lockerbie-attentatet att produceras som säkert kommer att vara lika spännande som filmen ”Munchen”. För egen del tröttnade jag på Munchen-filmen efter insatsen i Beirut, Libanon och gick och la mig att sova.
__________________
Senast redigerad av Gothus 2018-09-01 kl. 13:36.
Citera
2018-09-01, 13:30
  #104741
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gothus
På CONTRA-redaktionen hittar du Carl-Gustaf Holm som arbetade på Säkerhetspolisen(Tror jag..)

Carl Gunnar Holm satt först som operationschef under Per-Gunnar Vinge.

CG Holm jobbade med PG Vinge på Industriförbundet och på Contras redaktion. Åt Industriförbundet vid samma tid jobbade även Bertil Wedin. Industriförbundets chef Axel Iveroth var ingen Palmevän och det var ju heller inte Holm, Vinge och Wedin.

Har inte sett någonstans att CG Holm jobbade på Säpo, däremot hade ju Contra-redaktionen goda förbindelser med folk på Säpo (Stig Johansson bl a) enligt ett av Borgnäs reportage.

Var det inte så att CG Holm bodde i Täby när SE bodde där? Och att "officersupprorets" Hans von Hofsten gjorde detsamma?

Att bo i samma kommun som någon annan är givetvis inte misstänkt på något vis.

Men med tanke på kontexten blir det nu plötsligt lite intressant. Enligt uppgift här i tråden kom nidbilden (måltavlan) på Palme i Contra från Täbymoderaterna. Där SE var verksam.

Och PG Vinge anställde som sagt Säpo-intendenten Alf Karlsson i sin säkerhetsfirma VIP ungefär ett år efter mordet.

Samme Alf Karlsson som i augusti 1985 gick ut i kvällspressen och sa att PKK hotade Palme till livet.
Samme Alf Karlsson som inte brydde sig om Birchans och Enerströms varningar.
Samme Alf Karlsson som av Lingärde pekades ut som mullvad i spaningsledningen.

Alf Karlsson hade jour på mordnatten och befann sig enligt flera poliser i den öppna sambandscentralen, något som han själv förnekade.

Vinge anställde väl även Säpos avlyssningsexpert Anders Waldman?

Lite intressant grupp människor det här. Man kan fortsätta länge men jag stannar där.

Det finns inga konkreta kopplingar till Sveavägen annat än att SE befann sig där och att Alf Karlsson jobbade på mordnatten och satt i spaningsledningen från dag 1.
Citera
2018-09-01, 13:31
  #104742
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Det är också så att familjen Palme inte alls uppskattar MOP-diskussionerna och dess integritetskränkande grävande. Med all säkerhet har de ingen aning om vad som diskuteras eller vilka vittnen eller misstänkta som är aktuella i våra kretsar.

Men familjen Palme är inte de enda som eventuellt blundar för sanningen. Det är ett välkänt fenomen även här i tråden.
Ja, den attityden ger han ett klart uttryck för i detta klipp.
Att han inte är lika säker längre kan tyda på att han egentligen aldrig varit särskilt övertygad om CP.

https://m.youtube.com/watch?v=Feb9mscl_10
Citera
2018-09-01, 13:38
  #104743
Medlem
snillet_1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Crime-boy2
Är det nån här som minns mannen som fick ett erbjudande av CIA att skjuta Palme? Kan ni lägga in en länk i såna fall? Jag kan inte hitta honom.

Ivan von Birchan. Svårt att veta hur man ska värdera hans uppgifter. Vem var han ens? Varför skulle CIA fråga en slumpmässig person i Sverige om något sådant?
Citera
2018-09-01, 13:47
  #104744
Medlem
Crime-boy2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Ivan von Birchan. Svårt att veta hur man ska värdera hans uppgifter. Vem var han ens? Varför skulle CIA fråga en slumpmässig person i Sverige om något sådant?

Tack! Men visst var det väl märkligt att Palme blev skjuten en kort tid efter erbjudandet? Och Säpos agerande?
Citera
2018-09-01, 13:52
  #104745
Medlem
snillet_1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Crime-boy2
Tack! Men visst var det väl märkligt att Palme blev skjuten en kort tid efter erbjudandet? Och Säpos agerande?

Ja, det är märkligt. Precis lika märkligt som att Anders Larsson skickade varningsbrev en kort tid innan mordet.

Som sagt - vem var egentligen Ivan von Birchan? Jag vet inte därav frågan.
Citera
2018-09-01, 14:02
  #104746
Medlem
Jag har nu läst ut boken. Den innehåller inget nytt utöver det som redan framförts i Filter. Det jag nämnde om att SE bytt keps tas inte upp senare i boken utan verkar vara en slutsats baserat på vittnesmålet från Securitasväktaren. Mycket tunt. Jag hade också förväntat mig en kommentar om fotografiet av åskådarna vid mordplatsen men det saknas. Petterssons teori är att SE tog höger ut från Skandia och rundade reklampelaren när han mötte LOP.
I övrigt en bra bok med samma budskap som Larssons bok. Jag tycker det känns trovärdigt. Alla andra teorier är så tillkrånglade.
__________________
Senast redigerad av tripak 2018-09-01 kl. 14:26.
Citera
2018-09-01, 14:08
  #104747
Medlem
Gothuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snillet_1
Ja, det är märkligt. Precis lika märkligt som att Anders Larsson skickade varningsbrev en kort tid innan mordet.

Som sagt - vem var egentligen Ivan von Birchan? Jag vet inte därav frågan.
Han var en Jugoslavisk person som hade arbetat i Afrika som legionär.
Birchan arbetade senare i Sverige som dörrvakt på Hotell Sheraton i Stockholm.
Sheraton ´ägdes´ i princip av CIA.
Men..en av våningarna förvaltades av den Kanadensiska beskickningen.

Bronfman….

Citat:
Ursprungligen postat av Gothus
I just det här fallet är jag beredd att vira runt några extra lager folie.
Nu är det ett riktigt långt skott om Ira Einhorn, som jag inte vet något om. Nästan inte värt att skriva men bedöm själva.
Jag har inte rotat klart på något sätt i det här.
Kanada hade sin Ambassad i Sheraton Stockholm som ägdes av ITT och var det ställe där ITT-folket bodde. Ivan von Birchan jobbade som dörrvakt på Sheraton.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article10308383.ab
Charles ITT
Finns det något signalement på Charles ITT?
Källan till nedanstående text är inget man alls kan lita på.
"In Montreal, Ira Einhorn's friends included, among others,
Charles and Barbara Bronfman. The Seagram heir and his wife
were among the Unicorn's staunchest supporters. They had
supposedly put up the cash for his bail and visited him soon
after his release when he was living at the Samuels'. Ira
would visit Canada several times...".
https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Bronfman

https://books.google.se/books?id=GsE...ration&f=false

1981 the complete Church of Scientology in every nation on the planet had been bought by the biggest WHISKEY producer on Earth, the Canadian Jew Bronfman.
Edgar Miles Bronfman (born June 20, 1929) is a Jewish-Canadian businessman, a member of the Bronfman dynasty, and the father of Edgar Bronfman, Jr.
He is the son of Samuel Bronfman the founder of Distillers Corporation Limited who purchased Seagram's in 1928
• Ekiel Bronfman
o Abe Bronfman (1882–1968)
o Harry Bronfman (1886–1963)
o Laura Bronfman
o Samuel Bronfman (1891–1971); married to Saidye Rosner Bronfman (1896–1995)
 Phyllis Lambert (b. 1927)
Edgar Bronfman, Sr. (b. 1929)
Edgar Bronfman, Jr. (b. 1955)
 Samuel Bronfman II (b. 1954)
Charles Bronfman (b. 1931); married to (2) Andrea Bronfman (1945–2006)
 Stephen Bronfman; married to Claudine Blondin
 Ellen Bronfman Hauptman
o Jean Bronfman
o Bessie Bronfman
o Allan Bronfman (1895–1980)
 Edward Bronfman (1927–2005)
 Peter Bronfman (1929–1996)
o Rose Bronfman
Retrieved from "http://en.wikipedia.org/wiki/Bronfman_family"



http://ocmb.xenu.net/ocmb/viewtopic.php?t=22985
__________________
Senast redigerad av Gothus 2018-09-01 kl. 14:40.
Citera
2018-09-01, 14:19
  #104748
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Ja, den attityden ger han ett klart uttryck för i detta klipp.
Att han inte är lika säker längre kan tyda på att han egentligen aldrig varit särskilt övertygad om CP.

https://m.youtube.com/watch?v=Feb9mscl_10
Det har aldrig verkat som att Mårten varit helt övertygad om att det var CP han såg vid ABF, men att han tror på sin mors utpekade av mannen vid Dekorima. Det lilla han såg av mannen motsade säkert inte CP.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in