• 3
  • 4
2020-04-02, 18:57
  #37
Medlem
Denoms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jonas1968
Borde oavsett rymdteknologi vara billigare att avsalta havsvatten en att transportera hit det från en av Jupiters månar. Så länge jordens hav finns kvar kan det nog inte bli lönsamt att frakta hit vatten från andra planeter.
Om människor skulle få för sig att bygga kolonier på exempelvis Månen eller Mars då?
Citera
2020-04-03, 08:31
  #38
Medlem
Sadomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MataRengi
Anti-elektroner är inte antimateria.
Anti-väte är anti-imateria. Och anti-helium, anti-järn etc.

Så, nej, det finns inte antimateria nån särskilt stans.

Um... jo. Positroner är absolut antimateria. De är elektronens antipartikel. Partiklar är... vad exakt om inte materia?
Citera
2020-04-03, 08:37
  #39
Medlem
Sadomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxist
Enligt en youtubevideo så finns det en asteroid som närmast enbart består av platina och liknande material. Tänk om man fick ner den. Då skulle platina bli värdelöst.

Nja, inte riktigt. Först och främst är det inte helt bekräftat om nånting angående den asteroiden. För det andra så skulle den inte vara nästan ren platina. Den kanske har någon procent mer platina i sig än rik platinamalm på jorden och då asteroider har en ansenlig massa så skulle den totala mängden platina i asteroiden vara enorm. Men kostnaden att bryta platina i rymden skulle ändå vara för stor för att det skulle vara lönsamt.
Citera
2020-04-03, 09:20
  #40
Medlem
Sadomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxist
En amatör idé jag har är att fånga en asteroid och få den i omloppsbana runt tex jorden och ha den som "bas" och bygga på den och använda mycket av materialet som finns på plats ex. Att skicka dit uttjänta satelliter o dyl och återanvända materialet istället för att bränna upp det i atmosfären. Vatten är väl det mest åtråvärda vi kan ha i rymden just nu.

Det är inte en amatöridé. Det är en väldigt bra idé som är helt logisk. Det borde bli Elon Musks nästa rymdprojekt; återvinning i rymden. Allt som förbrukats i t.ex ISS borde tas om hand och, istället för som nu skickas in i atmosfären, skickas till månen. Sakta men säkert skulle månen då anrikas på flyktiga ämnen som inte finns där och som är helt livsnödvändiga för framtida kolonisatörer. Ämnen som kol och kväve. Vatten finns faktiskt på månen även om det har mer karaktär av ett mineral än det rinnande vatten vi är vana med. Men kol och kväve som är grunden för allt liv, det finns inte på månen. Men det är även avfall som produceras och slängs hela tiden på ISS. Skicka det till månen istället, Elon! Nästa steg i utvecklingen vore en liten biostation på månen som producerar rent vatten och mat av avfallet. Kineserna hade faktiskt ett litet växthus med sig när de landade på månen senast. Så det är det riktiga guldet; allt som innehåller kväve och kol. Plastsopor blir det säkert också på ISS. Plast är extremt värdefullt på månen det med. Bryt ner det till kol och väte. Kol och väte kan man använda som reduktionsmedel. Hetta upp järnmalm med kol och du får stål och koldioxid. Blås en het ström av vätgas genom månjord och du får vatten då vätet sliter med sig en syreatom. Man kan även tillverka väldigt ren kisel med vätgas. Den kiseln kan man använda till att tillverka solpaneler. Vattnet och koldioxiden samt kvävet i form av karbamid matar du växter med i ditt lilla obemannade växthus. Du får mat, rent vatten och syrgas som astronauterna på ISS och andra platser behöver. Och kretsloppet är i gång.
Citera
2020-04-03, 09:26
  #41
Medlem
MataRengis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sadoman
Um... jo. Positroner är absolut antimateria. De är elektronens antipartikel. Partiklar är... vad exakt om inte materia?

Positroner är antipartiklar som antimateria är uppbyggt av.
Anti-väte, som är antimateria, består av anti-partiklarna positroner och anti-protoner.
Citera
2020-04-03, 09:27
  #42
Medlem
Sadomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Denom
Om människor skulle få för sig att bygga kolonier på exempelvis Månen eller Mars då?

Det är ganska gott om vatten i rymden. Andra ämnen är viktigare. I månens fall är det kol och kväve som är betydligt mer sällsynt än vatten. I Mars fall så är det främst kväve det är brist på. Det finns ungefär lika mycket kväve på Mars som det finns helium i jordens atmosfär. Vore vi biologiskt beroende av helium skulle vi ligga pyrt till.
Citera
2020-04-03, 09:29
  #43
Medlem
Sadomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MataRengi
Positroner är antipartiklar som antimateria är uppbyggt av.
Anti-väte, som är antimateria, består av anti-partiklarna positroner och anti-protoner.

Partiklar är materia. Antipartiklar är antimateria.
Citera
2020-04-03, 09:32
  #44
Medlem
MataRengis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sadoman
Partiklar är materia. Antipartiklar är antimateria.

Jag tänkte bara att vi skulle hålla terminilogin väldefinierad för att inte förbrylla dom som inte är insatta i partikelfysik lika mycket som du och jag är.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in