Citat:
Ursprungligen postat av
Bill-N
Skicka bara ett mejl och meddela din nuvarande lön. Sedan löser det sig. Tänk inte så mycket.
Har också funderat på att göra så men kommer de inte att begära dokument på det, typ ett arbetsgivarintyg? Jag fruktar att de ska ringa min privata arbetsgivare och därigenom få vetskap om att jag inte alls har fått fast anställning och lönehöjning först nu, flera år senare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Vansterpartiet
Fack är inte lika med a-kassa, men du är säkerligen med i a-kassan genom facket. Dock kan det vara så att a-kasseavgiften är samma oavsett inkomst och endast fackavgiften baseras på lön.
En femhunka i månaden för att vara med i ett skitfack som Kommunal? Usch då.
Nu när du säger det så står det faktiskt att avgiften för a-kassan är 120kr/mån och det verkar inte som att man delas in i olika nivåer som hos Kommunal.
Exakt min åsikt också. Att Kommunal ens har mage att skryta över att vara för oss låginkomsttagare samtidigt som man har så höga medlemsavgifter är absurt. Det märks att de har starka kopplingar, stödjer och finansierar Socialdemokraterna. Usch!
Citat:
Ursprungligen postat av
EckiEcki
Konsekvensen KAN bli att du utesluts och anmäls för bedrägeriförsök. Men det är jäkligt osannolikt.
Men, det kan också sluta med att du helt enkelt får betala in mellanskillnaden retroaktivt innan du får någon ersättning.
Sant. Well, den mellanskillnaden är nog uppe i drygt 18-20k nu så det är inget jag kommer kunna betala i en handvändning bara sådär i alla fall