Citat:
Ursprungligen postat av
pontec
Att dra Hitler till förhandlingsbordet var ju en succé. Det enda Putte med den lilla snoppen fattar är hårt mot hårt. Alla ryska tillgångar i Europa ska konfiskeras, Ryssland måste ekonomiskt isoleras så vi kan tvinga fram matbrist, varubrist och ekonomisk kollaps, det är det enda som funkar.
Dessutom hoppas jag att ukrainarna drar iväg ett par missiler mot Moskva, inget får krigshets att framstå som en dum idé lika bra som flyglarm.
Var det en succé att Storbrittanien mfl förklarade krig mot Tyskland och startade andra världskriget, där bla 6 miljoner judar mördades?
Vill du att tex USA och Storbrittanien och kanske NATO ska förklara krig mot Ryssland nu och starta tredje världskriget?
Ukraina behöver förhandla med Ryssland nu, och de behöver vara beredda på att ge bort delar av sitt territorium till separatisterna i Donbass. Annars riskerar det här bli en katastrof.