2022-02-24, 09:32
  #2701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Twiggeh
Langa videoklipp eller livestreams på kriget

Pågår det de facto ett krig eller är det mest propagnda, godmorgon för övrigt. Finns ju många kameror i Ukraina, streetviews där man borde kunna se militär eller lite rykande bilar. Var ska man söka, vars händer det ?

Du kan söka på "Ukraine live stream", finns kameror som livestremar från olika Ukrainska städer. Folks live-comments ger en del kontext, då en del personer suttit hela natten och kollat på dem. Civilia ukrainare lägger ut klipp på ryska soldater på t.ex. Tiktok, 9gag osv. Kriget är igång till 100%, finns ingen backing down nu. Artilleri, raketer, mekaniserade fordon av olika slag, trupptransporter, flygplan.
Citera
2022-02-24, 09:32
  #2702
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Han skulle backa om han fick se att han skulle få hela NATO med all kärnvapen mot sig.

Nej det skulle han inte. Putin verkar vara en vettvilling jämförbar med en självmordsbombare.
Citera
2022-02-24, 09:32
  #2703
Medlem
Goldfinger1964s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CalzoneItalia
Kommer dom med pilbågar och spjut då?
Kan tänka mig gamla Kalashnikov
Citera
2022-02-24, 09:32
  #2704
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Han skulle backa om han fick se att han skulle få hela NATO med all kärnvapen mot sig.

Han kommer att backa rätt så kvickt när han fått Ukraina på rygg. Men han kommer backa så han behåller Mariupol och Odessa, typ. Det är 60-talet och det kalla kriget som går igen. En tidsmaskin som man kliver in i. Han vill ge den irriterarande grannen ett slag på käften. Ta betalt för gammal ost. Så mår man bättre sedan. Men rysshatet kommer att cementeras i Ukraina. Och i världen i övrigt.
__________________
Senast redigerad av stevenstills 2022-02-24 kl. 09:35.
Citera
2022-02-24, 09:32
  #2705
Medlem
happilappis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Armondplantar
Är vi närmare WW3 än 2014?

Ja, men WW3 kommer inte ske för då går jorden under. Och om jorden går under så förlorar alla, även Putin. Det är därför Putin gör detta, för han vet att han KAN göra det.
Citera
2022-02-24, 09:32
  #2706
Medlem
Bluebeast72s avatar
PUTIN gräver sin egen grav.. Nastrovja
Citera
2022-02-24, 09:32
  #2707
Medlem
dannbaggens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -GG
Skönt att juden i Ukrania får däng av Putin.

Jag kommer heller aldrig glömma en dokumentär jag såg för sex-sju år sedan, om judens ego och makt i Ukraina.
Den suger ut folket och judar sig på vanligt manér.

Kan ni rysstroll bestämma er om ledningen i Kiev är jude eller nazist?
Citera
2022-02-24, 09:33
  #2708
Medlem
Goldfinger1964s avatar
Intressant tweet att följa

https://twitter.com/V_Omelyan

Ukrainas inrikesminister har rapporterat vilka framgångar de har haft än så länge. Sen om det är sant vet man alrdig.
Citera
2022-02-24, 09:33
  #2709
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Juggenaut
En sak jag undrar är hur positiva kontra negativa är folk till en Rysk invasion på Ukrainsk sida.
Väldigt många Ukrainare är emot hela konflikten och vem vet hur många av dem skulle accepterat en Rysk invasion. Det är ju inte direkt ett etniskt krig som i Jugoslavien.

De är färre än 2014, utfrån hur parlamentet ser ut. eller hur delstats röstningen gått till.
Och man kan utan att ta till konspirationer ställa sig tveksam till att "omröstningen och frihetskrigen" i donetsk och luhansk var representativa för folkets vilja.

Med tanken på hur "hårt" det ukraniska folket jobbade för att få bort sin senaste ryskvänlige president , så tror jag inte att det finns någon större stöd för en ren anektering av hela landet.

Det troliga scenariot är ju att det kommer föras ett mycket blodigt och kostsamt lågintensivt krig på ukrainskt teritorium tills den dagen Putin utropar att fred är uppnåd och tar hem sina soldater.

Om nu Putin tvingas till det eller "hastigt insjuknar" är upp till ryssarna.

Det bästa Putin kan uppnå är ett legacy av mannen som skickade "ryssar att döda ryssar", och en oerhört tuff framtid för den ryska befolkningen.
Citera
2022-02-24, 09:33
  #2710
Medlem
Mittpunkts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drommar
Det kommer ju inte hända nåt med fördömanden. Ingen vågar attackera Ryssland. Det vet Putin om och han kan göra vad han vill.

Det är bara att lägga ned all militär i alla länder och hissa upp ryska flaggan om ingen gör motstånd.
Citera
2022-02-24, 09:33
  #2711
Medlem
Bhagavans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Civila kommer att dö oavsett.
Oh ja, men NATO lär inte spränga sönder hela Ryssland för det.
Citera
2022-02-24, 09:33
  #2712
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coxenframme
Det roliga är att jag helt ärligt tycker invasionen är motiverad. Det bor ju bara etniska Ryssar i regionen de går in i. Lite som om Sverige skulle invadera Åland

De går in i hela Ukraina, retard. Det är nästan framme i Kiev redan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in