2022-02-24, 20:03
  #7381
Medlem
Korders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Ryssland står tydligen för en massiv del av världens produktion av olja och gas.

Problemet är att det också är typ allt. Deras BNP är ett skämt för fan. Inte ens tre gånger så stor som Sveriges trots att man har 145 miljoner invånare mot våra ynka 10, och mindre än en tiondel av USA eller Kina.
Citera
2022-02-24, 20:03
  #7382
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av StigEngstrom
Målet är såklart inte att erövra Ukraina, det vore helt idiotiskt och något som skulke bli en minusaffär utan dess like för Putin.
Syftet är att förhindra ett nato-medlemskap och byta ut regeringen till en mer ryssvänlig som Ukraina hade förut.

Precis. En demokratiskt vald ryskvänlig regering som stöddes av en majoritet av befolkningen. Denna regering störtades ju dock efter en våldsam statskupp iscensatt av USA år 2014. De installerade en direkt USA-styrd marionettregim med judar på alla viktiga poster. All opposition förbjöds och förtrycktes, total propaganda och censur rådde efter 2014 till och med idag, när landets president är en judisk TV-gycklare.

Ryssland kommer nog ta hela Ukraina, stabilisera situationen och så småningom tillåta val, som är lite lagom anpassade. Ordningen återställs helt enkelt.

USA och NATO har ju kört samma grej i Afghanistan och Irak. Invadera, ockupera, iscensätt "demokratiska val" och låt nån korrupt USA-marionett, knarkbaron och krigsherre vinna valet. Skillnaden är att ukrainare och ryssar har en lång gemensam historia och är i princip samma folk och kultur medan USA och väst var totalt främmande och hatade av alla i Afghanistan och Irak.
Citera
2022-02-24, 20:03
  #7383
Medlem
Newkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av uyuni
Du tror att "skjuta ner" en kärnvapenladdad missil på något sätt neutraliserar innehållet?
Det blir betydligt mindre dåligt i alla fall.
Citera
2022-02-24, 20:04
  #7384
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Payback66
Biden imponerar inte 😱😱😱

Nä, det är väl bara att konstatera att Putler väntade till Biden blev president...
Citera
2022-02-24, 20:04
  #7385
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CentroX
Hypotetiskt fråga. Hur snabbt kan sverige gå med i NATO om man vill? Är det möjligt på en timme? Eller dag?

Om jag inte minns fel nämnde NATOs generalsekreterare Stoltenberg någon månad sedan att Finland och Sverige i princip kan gå med över en natt.
Citera
2022-02-24, 20:04
  #7386
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doxycyklin87
Månader/år? Ukraina i sin helhet kommer vara besegrat inom nån helhet. Möjligtvis att de kan bedriva nån form av gerillakrig därefter. Ni förstår verkligen inte vad ni pratar om: Ryssland har gått in med full kraft. Världens tredje största arme.

Knappast med full kraft, de kan inte släppa bevakning av övriga gränser.
Citera
2022-02-24, 20:04
  #7387
Medlem
ZugMaskins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StonedApeTheory
Bra tal av Biden!
Vart kan jag lyssna på denna kretin och hans tal?
Citera
2022-02-24, 20:04
  #7388
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StonedApeTheory
Bra tal av Biden!

Han har inte skrivit det talet. Jag hade kunnat läsa upp det precis lika bra.
Citera
2022-02-24, 20:04
  #7389
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Men vad gör gubben konkret för att motverka Putin? Bortsett sanktionerna ni tror psykopaten i Kreml bryr sig om?

Både Biden och Putin behövde det här kriget. Resten av världen förlorar. WEF vinner.

Sanktionerna är sekundärt för Kreml. Dom är medräknade inför intåget i Ukraina.
Men på lite sikt kommer det kanske kännas för befolkningen i Ryssland, varpå Kreml tappar stöd internt.

Konkret just nu, Nato-trupper i närområdet i mängder. Stora mängder.
Citera
2022-02-24, 20:04
  #7390
Medlem
Upperkutts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CalzoneItalia
Om USA backade upp Ukraina hade Putin skickat atombomb på Washington eller New York då? Men USA har väl grejer som kan skjuta ner missilerna med kärnspetsar?

Nej.

Satan 2: https://youtu.be/nymHVkCXeE4

Dom är rökta vid ett sånt anfall.
__________________
Senast redigerad av Upperkutt 2022-02-24 kl. 20:07.
Citera
2022-02-24, 20:05
  #7391
Medlem
rokossovskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pantherTypeG
Ok. Biden är mer dement än vad man trodde.


Haha...ren humor denna presskonferens.
Citera
2022-02-24, 20:05
  #7392
Medlem
Putin har fått en dödsdom medicinskt, lever max 2-5 år till, vill göra avtryck i historien att återskapa gamla Sovjet. Inte helt orimligt, bara Putin och hans läkare vet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in