2022-02-24, 21:30
  #7981
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Skrattretande kommentar. USA krigade i Vietnam under 20 år.

Pratar vi 1960-tal nu, eller 2022?

Däremot förlorade Ryssland ett 10 år långt krig mot Afghanistan på 1980-talet.
Citera
2022-02-24, 21:30
  #7982
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BENZOMOOR
ust nu: Ryssland kräver ett neutralt Ukraina – utan allianser och utan försvar

Källa: fria tider

Reflektion : Ryssland vill inte ockupera Ukraina då.
Citera
2022-02-24, 21:30
  #7983
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fluffypuffy
Majoriteten av den ukrainska befolkningen bryr sig inte nämnvärt om vad som pågår och lever vidare som om de vore igår. En del skjuter raketer och firar att Ryssland befriar dem från EU, dom andra bryr sig inte.
Det är här i väst som kriget pågår. I media, på Flashback och på Facebook.
En höna av en fjäder helt enkelt.
Ungefär som vanligt med andra ord. Move along, nothing to see here.
Nästan så jag tror att du har rätt, ditt resonemang linjerar med antal döda, inte många med tanke på att vi ser en fullskalig invasion av ett land med 44 miljoner invånare.
Citera
2022-02-24, 21:30
  #7984
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Konfucius2
Dessa två stater har starkare band än vad de flesta tror…. kommunistregimer som hatar väst Mer än vad de flesta kan förstå…

Fast i slutändan litar de inte på varandra. Typ som neoottomanen Erdogan och Putin, vänner men ändå inte vänner.
Citera
2022-02-24, 21:30
  #7985
Medlem
Flashbackatmes avatar
Fyfan vilken värdelös idiot hultqvist är,inga vettiga svar på något
Citera
2022-02-24, 21:31
  #7986
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Jaha allt detta för att Ukraina ska bli en demilitariserad zon säger Putin i kväll. Allt dödande och all krigshets för detta. Vad han inte fattar är att ingen, jag säger ingen vill starta krig mot Ryssland. Förstår Putin inte det?

Hade Sverige, Danmark eller Norge varit världens militära supermakt så hade länder kanske litat på det.
Hur pålitliga tror du USA är när det kommer till "Vi ska inte attackera er"

Mitt svar skulle vara ungefär lika pålitliga som när de sa att de inte skulle utvidga NATO.... Utifrån Ryskt perspektiv så är oroligheten befogad.
Citera
2022-02-24, 21:31
  #7987
Medlem
oresundsbroens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HARD-WORKER
Ofta blir man dömd för att skydda Putin när man försöker förklara varför saker sker. Allt är inte svart och vitt och det finns inte enbart skyldiga eller oskyldiga.

13000 har dött pga inbördeskrig i Ukraina sedan 2014. Är det bättre än det som sker nu?
Ja, men jag adresserar främst de idioter som uttryckligen hyllar Putin vid sidan av att säga att väst gjorde si och så för 10 år sedan.
Citera
2022-02-24, 21:31
  #7988
Medlem
Ratads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av infidel
Det här är ju rent psykotiskt svennebabbel. Kina har 1400 miljoner invånare, mer än vad som finns i EU + Nordamerika totalt. Kineserna har elitstyre i betydelsen att de som sitter i toppen är filtrerade för att vara påtagligt mer klyftiga än en genomsnittskines.
Källa på det mer än att de ser till att deras familjer kommer in på fina utbildningar och får schyssta jobb av sina föräldrar när de ska upp i hierarkin?

Kina är fan nepotismens och korruptionens flaggskepp. Ska bli kul och se om någon anti-Xi-falang i partiet börjar klaga över tillväxten och att han håller sig för nära Ryssland. Går det åt helvete för Putin kommer bajset att stänka på regimen Xi som starkt tagit ställning för angreppskriget i Ukraina.
Citera
2022-02-24, 21:32
  #7989
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av calmsolution
Putin kommer ta över Ukraina. Väst inför starka sanktioner under tiden kriget pågår men är för svaga (fega?) för att ingripa militärt.
Putin lever med dessa sanktioner ett tag och börjar förhandla med väst -> Utgång: Sanktioner upphävs, kriget slutar, ordningen återställd med skillnaden att Ryssland nu kontrollerar Ukraina.

Väntar ett par år, därefter dags för nästa gränsförflyttning med samma recept…
Med gräns mot väst är det bara Belarus och Finland kvar som inte är med i NATO. Vi lyckades inte störta Lukasjenko så där kan Putin chilla lite till, det lämnar Finland. Eller tänker du fullt krig mot NATO?
Citera
2022-02-24, 21:32
  #7990
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Upperkutt
Vilka egna energisystem?

Varför tror du att Europa köper gas och olja från Ryssland?

Haha!
Men jisses ! Bygg ut kärnkraft o vindkraft så kan lilla gubben somna om.
Citera
2022-02-24, 21:32
  #7991
Medlem
midvintermorkers avatar
Det går rykten på sociala medier att Putin ska vara döende. Cancer? Han kanske vill ta med hela det ryska folket i fallet. Det kanske är därför som han agerar som han gör. Tragiskt om det är sant.
Citera
2022-02-24, 21:32
  #7992
Medlem
Tullamores avatar
Tänk om Kina går in och stöttar Ryssland ekonomiskt. Då hjälper inte sanktioner. Kina är väl det enda landet i världen just nu som inte vill se Putins huvud på ett fat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in