2022-02-25, 12:43
  #11857
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lundbonden
rip ukraina

tjejtjenier är stenhårda
Detta är obekräftat:


maytham
@maytham956
A source in the Russian Defense Ministry:

Orders issued to the Russian special forces to prevent the escape of former Prime Minister "Turchynov" from Ukraine, to stand trial for war crimes and genocide in the Donbass region.
https://twitter.com/maytham956/statu...N4Wy6hckIPYl9Q

Om detta är sant så verkar Putin hålla sina löften. Fånga in alla krigsförbrytare och avnazifiera Ukraina.
Citera
2022-02-25, 12:43
  #11858
Medlem
L3nn4rts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Men är det inte märkligt att Kiev-gänget inte verkar fatta vad NATO är? Har amerikanska officerare klappat dom på axeln och sagt att det är klar att vi kommer, fortsätt bråka bara ...
Ukraina sitter visserligen i en jävligt knivig situation och jag kan på ett sätt förstå att NATO är livrädda för att fatta fel beslut. Men ändå, Ukraina har bett på sina bara knän efter omedelbar hjälp medan alla bara snackar vackert i media.
Citera
2022-02-25, 12:43
  #11859
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sneakydetective
Jag gillar inte putin heller speciellt mycket. Men jag är samtidigt inte blind till mina egna ledare och vad vi har ställt till med i världen. Vad får dig att tro att vi har rätt att vara dom exceptionella?

Det intressanta är att sådana som han du skriver till är EXAKT av samma typ i alla länder. De erkänner aldrig felen och mer än gärna kritiserar.

De kallas får. De finns i massor och är enkla att kontrollera.
Citera
2022-02-25, 12:43
  #11860
Medlem
KaptenKamrats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av doctor-potato
Tips på bra twitter konton att följa?

Coupsure. Voynareal på Telegram har också mycket videos. Men tänk på att mycket är just propaganda. Bilda dim egen uppfattning.
Citera
2022-02-25, 12:43
  #11861
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Detta är obekräftat:


maytham
@maytham956
A source in the Russian Defense Ministry:

Orders issued to the Russian special forces to prevent the escape of former Prime Minister "Turchynov" from Ukraine, to stand trial for war crimes and genocide in the Donbass region.
https://twitter.com/maytham956/statu...N4Wy6hckIPYl9Q

Om detta är sant så verkar Putin hålla sina löften. Fånga in alla krigsförbrytare och avnazifiera Ukraina.

Hoppas dom live-sänder!
Citera
2022-02-25, 12:43
  #11862
Medlem
Dags för NATO att skicka in gröna män. Det kan man inte hålla något enskilt land ansvarig för, enligt ryssen själv
Citera
2022-02-25, 12:44
  #11863
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheRubixCube
Men god dag yxskaft... Ge dig inte på tankegångar du inte klarar av, bevisligen besitter du ej tillräcklig intelligens att gå i mål med dessa. Svara på påståendet istället för att leka bildad, men tyvärr så hade t.o.m en femteklassare förstått detta bara genom att kolla sina föräldrars pensionspapper i två sekunder.

Så du håller med mig men vet inte riktigt hur du ska kunna formulera det utan att alla ser dina nerbajsade byxor? (oror dig inte , lukten avslöjar dig långt innan)

Citat:
Försöker du medvetet förvilla vanligt folk eller vad har du för mål med att ta upp något som är självklart som svar på att BlackRock äger Reuters Thomson, som i stort sett alla västerländska internationella nyheter har som källa.
Återkom med ett svar på inlägget du citerar istället för totalt självklara påståenden.

Och blackrocks ägas av bla dig? vem hade du hellre sätt som ägare , du har staten, eller främmande stater (och ödlemänniskorjudealienskonspirationen naturligtvis)

Citat:
Ungefär samma logik att påstå att man äger allt guld i världen för man investerat 100kr i guld.

det rinner bajs längs dina ben..... det synns på dina strumpor....
Citera
2022-02-25, 12:44
  #11864
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Illa. Mycket illa. Då kan Sverige straffas.
Nog ingen större risk, lika lite som att vi straffar Ryssland när gängkriminella använder ryska vapen på svenska gator.
Citera
2022-02-25, 12:44
  #11865
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Man har redan tjänat in vad man lagt ut på NS2 på höjda priser under den här krisen.Med råge!Och nu ber Europa om mer gas vilket Gasprom gladeligen levererar säger de. Kolla mitt inlägg lite längre bak.Misstänker starkt att du inte får din önskan uppfylld, tyvärr.

Du ville ju att Ryssland bara skulle erövra Donbas. Men du stödjer fortfarande Putin fast han anfaller hela Ukraina?
Citera
2022-02-25, 12:44
  #11866
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sneakydetective
Haha! Ja, det har han. Kunde inte hålla mig från skratt där. Men muslimerna har vunnit varenda krig dom senaste 20 åren så!

We dont give a fuck säger tjetjenierna.

Ryska nazister och pedofilmuslimer sida vid sida. Det blir inte äckligare än så.
Citera
2022-02-25, 12:44
  #11867
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KaptenKamrat
Twitter är mer tillförlitligt än RT och massmedia. Bilder säger mer än ord. Faktum är ju att bilder och videor släpps däran tydligt ser ryska eller ukrainska förluster.

Fast för ukrainarna är det fritt fram att dela bilder och videos på rysk militär, men inte ukrainsk militär.

Absolut inget fel med detta, men det blir lite ensidigt.
Citera
2022-02-25, 12:45
  #11868
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Porky123
Detta kommer att sluta innom en snar framtid är vad jag förstår det som, Ryssarna själv är emot detta lika så är ryskamilitären frågande till detta. Var väl någon incident i dag? där man la ner vapen för man förstod inte varför man gjorde som man gjorde.

detta kommer att implodera från själva ussr

Ja
Citat:
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov höll tidigare en presskonferens om invasionen. Han sa att Ryssland inte erkänner Ukrainas ledarskap som demokratiskt.

Samtidigt menar Lavrov att det inte finns några planer på att ockupera Ukraina, utan att Ryssland vill demilitarisera landet.

– Ryssland kommer inte tillåta att nynazister styr Ukraina, säger Lavrov.

Lavrov sa också att Ryssland är beredda att föra samtal med Ukraina – om Ukrainas militära styrkor slutar försvara sig, rapporterar AFP.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in