Citat:
Ursprungligen postat av
CenturyVoltaire
Ditt humör i dag verkar inte så stabilt. Gissar att det beror på att det varit en trist dag i St Petersburg nu när Champions matchen flyttades till Frankrike.
Du försöker i denna tråd ofta ta bort fokus från det som är topic. Det är Putins olagliga angrepp på Ukraina vi ska diskutera. Hur ser du t ex på frågan om krigsbrott?
https://sv.wikipedia.org/wiki/Brott_mot_krigets_lagar
Hur många av dessa krigsbestämmelser kan Putin tänkas ha brutit mot med sitt anfall på en fredlig demokrati? De civila som dödats, tror du det kan accepteras av omvärlden? Putin ligger fett risigt till och hans lyxbåt får nog framöver kryssa omkring uppe i norra ishavet (måste dock hålla sig på ryskt vatten) istället för franska Rivieran.
Han har gått in enligt R2P, responsibility to protect. Den ryska befolkningen i Donetsk och Luhansk har genomlidit granat- och artilleribeskjutning under åtta år nu med eskalering sista veckorna.
Att du tar det faktumet för rysspropaganda betyder inte att det inte sker i verkligheten.
Han kommer nu att samla ihop krigsförbrytarna och nazister som erhållit stöd från väst under alla år.
Du får gärna försvara dem om du tycker de är oskyldiga. Ring Kreml och erbjud dina tjänster vetja!