2022-02-26, 00:19
  #16825
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Va? Hur i all världen kan du påstå det med sån säkerhet? Det har du ju faktiskt ingen aning om.
Trump må vara en gaphals och narcissist, dock förstår han hur Putlertyper skall tas.
Trump lyssnade dessutom på sin militär, att sätta in specialförband är lågrisk. Svårt att bevisa och lätta att dölja.

Biden åker på helgvila och låter Europa brinna.
Citera
2022-02-26, 00:19
  #16826
Medlem
https://www.youtube.com/watch?v=-Q7FuPINDjA
Ny kamera stream från DW
Citera
2022-02-26, 00:19
  #16827
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lapetitepois
Verkar lugnt här iaf.

https://youtu.be/teF2f1DkeEQ
Ja jag har följt kamera 4 i Kiev och han har mest lalla runt i lägenheten och tagit en sväng i kvarteret och inget dramatiskt har hänt dom senaste 4 timmarna, förutom att han rev ner en gardin tidigare.
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16828
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Ja, Ukraina är chanslösa.
Ryssarna tar Ukraina förr eller senare, ju längre det tar desto mer lidande får vi se.

Ukraina har tyvärr inget val, de har förlorat, därför vore det bättre om de redan nu meddelade Putin att de är redo för en villkorslös kapitulation.

100% Ukraina borde verkligen kapitulera för att inte offra fler liv. Ryssland kommer tyvärr ta över Kiev, bara en tidsfråga.
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16829
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Ryssland genomför ingen invasion. Det slår ut Ukrainas militär och kommer att se till att Ukraina förblir neutralt. Sedan drar Ryssland hem, möjligen med restprodukten att fler områden i öst hamnar utanför det nya Ukraina som uppstår efter den nuvarande ryska fredsbevarande operationen.

Hörde ni det alla i tråden? Case closed för herr rokossovsky anser att detta är ingen invasion. Bara ryska fredsåtgärder. Perfekt, vilken relativism på hög nivå. De ryska tangentkrigarna gör möda för sin lön.
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16830
Medlem
Läser information bland affärsvärlden i Ryssland.

Folk med deg i Ryssland har börjat tveka kring Putins agerande och ber om ursäkt till sina partners i väst men dom ryggar tillbaka och bli utfrysta. Det är ungefär så tonläget är just nu.
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16831
Medlem
Bum1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UseMe
Det som är mest tragiskt med denna konflikt är att det är vita bröder som dödar varandra.
Nu gillar jag inte din vinkel, jag skulle snarare säga att det är arbetare mot arbetare. Intressant vore om ryssarna gick åt mot den ukrainska överheten, men än så länge verkar de elda med barn. Iofs, så varför skulle de göra det på kommando av putin?
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16832
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hew18
Jag saknar könsvinklingen hos media, att de ska prata om förtrycket emot män. De är män som tvingas offra sig inte kvinnor, men media som så gärna pratar om kvinnoförtryckt över ingenting, ignorera det könsvinklingen då män dödas p.g.a sitt kön. Zelenskyj framställs som god hjälte.

Ja, det är märkligt. Var är alla jämställdhets-nissar nu?

Det är väldigt lite snack om att män offras. Jag undrar vad som hänt om man skickat ut nakna kvinnor istället. Med parollen make Love not war. Till tonerna av Imagine.
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16833
Medlem
Än så länge har man inte varit så aggressiv mot storstäderna som tidigare krig USA fört.
Låter läget vara osagt på marken men kryssningsrobotarna verkar inte ha träffat civila mål i någon större utsträckning. Hörde man till och med självaste BBC erkänna i morse.

Annat än Baghdad och Belgrad där man bombade städerna direkt. Bagdad poundade man rejält.
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16834
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Messial
Ryssar är nog Europas mest avskydda folkgrupp just nu, många anser nog att alla ryssar har en del i detta.

Serbien är förövrigt unikt i Europa, man är det enda EU kandidatlandet som inte stödjer sanktioner mot Ryssland och som stödjer invasionen utav Ukraina.
Serbien kommer nog inte bli EU medlem på grund utav sin ståndpunkt, det kommer göra så att landets ekonomiska tillväxt blir väldigt långsam. Om Serbien hade blivit medlem i EU idag så hade inte Bulgarien varit EU:s fattigaste land längre.

Det vore kul om alla länder i Europa förbjöd ryska turister och att förbjuda ryska flygbolag att flyga inte bara inom EU luftrum utan även exempelvis länderna i forna Jugoslavien (förutom Serbien).
Och att göra det omöjligt för Ryssland och ryssar att handla ifrån länderna som stödjer sanktionerna mot Ryssland. Det hade inte varit kul för människorna i Ryssland.

Lek med tanken att dom flesta asiatiska länderna hade stötta sanktioner mot Ryssland, då hade Aeroflot knappt kunnat flyga någonstans.

Finns väl ingen som gillar Serber heller? Vilket jävla skitland, precis som Ryssland.
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16835
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ograst
Ukrainska styrkor sköt just ner ett ryskt transportplan med över 100 fallskärmsjägare. Även om Ryssland har ett stort militärt övertag så bjuder Ukraina hittills på ett hårt motstånd.

https://twitter.com/olliecarroll/sta...45957230522369

Säkert tanten med solrosfröna som gick hem för att skjuta ner det. Ryssarna får det hett nu.
Citera
2022-02-26, 00:20
  #16836
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Ukrainas folkvalde president är en hjälte medan barnamördare V.Puttin är en feg impotent diktator. Vi hoppas han hålls ansvarig för den strida ström kistor med unga döda ryska män, som anländer till Moskva de närmaste dagarna.

hahah, du har nu upprepat samma sak för 30e gången i tråden. Ibland måste sådana saker ske helt enkelt, man får offra sig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in