Det här var helt oväntat - även för ryska politiska kommentatorer och ryska statsvetare.
Så - JA jag hade fel! Jag ska förklara bakgrunden för dig och andra som orkar läsa.
Jag förstod när civila evakuerades från Donbass till Ryssland att något större skulle hända - men jag trodde det var att RYssland skulle gå in i "folkrepublikerna och kanske en bit till - för att kunna skydda dem - enligt mönster från 3 liknande utbrytarrepubliker som skyddas av Ryssland.
Jag är inte nödvändigtvis ledsen, för
jag tror att det här kommer utfalla till Ukrainas fördel i långa loppet. Men att folk dött är fruktansvärt! Nu har vi ett nytt Kallt Krig med råge och det passar mig personligen mycket dåligt!
MEN - Vad du och de flesta här inte vet:En mycket stor del av ryssar har släkt i Ukraina och vice versa. Ryssland bryr sig om Ukraina på ett HELT annat sätt än Soros, Washington eller Bryssel. Ryssar vill se ett rikt, tryggt Ukraina där deras släkt och vänner kan leva i trygghet. Ryska folket skulle ALDRIG i dagsläget finna sig i dålig behandling av ukrainare - det är en principsak - då mann ser dem som samma folk, eller mycket nära brödrafolk (frågan är lite luddig).
Likaså jobbar miljoner ukrainare i Ryssland osv. Länderna är betydligt mer insyltade med varandra än t.ex. Sverige och FInland eller Sverige och Norge. Språkskillnaden är jämförbar med svenska/danska - fast alla i hela Ukraina kan utan några problem alls byta till ryska när som helst, eller föredrar ryska från början. En del kan inte ukrainska.
USA och EU har GRUNDLURAT och utnyttjat Ukraina i 20 år - minst. För sina egna egoistiska syften. De ska få pengar osv - om de går USAs ärenden i Europa. Inget har levererats - det lilla som kommit har försvunnit i korruption.
Jag har jobbat i Ukraina, inom IT. Jag gillar landet och folket! Det var nedlusat med amerikanska konsulter från PWC ovh liknande. Betalda av absurda hjälpprogram som inte hjälpte någon alls utom amerikanska storföretag.- men helt utan kompetens!
Ukrainarna trodde att de skulle bli medlemmar i EU och bli rika om de gick med på allt som EU / USA önskade... De förstod inte (de flesta) att de
utnttjades som billigt outsourcing land och till stor del inte själva fick behålla vinsterna från sitt arbete - i mitt projekt t.ex.
Nu ser man hur övergivna de är av Västvärlden - när det gäller! Ingen är beredd att militärt försvara Ukraina!
10 falska vänner är värre än en sann vän!
Ryssland kommer att vara en sann vän till dem. Det är deras broderland och bägge befolkningarna är djupt insyltade med varandra. Massor av ryssar är gifta med ukrainare, ha halva släkten i det andra landet osv. Ryska opinionen tillåter inte att Ukraina skulle behandlas dåligt i långa loppet. Folk har släkt och vänner i Ukraina.
Ryssland har varit en sann vän till både Vitryssland, Kazakhstan och många andra. En del ukrainare kommer naturligtvis aldrig förlåta Ryssland för invasionen - så klart! Västra delen! Och det förstår jag absolut. Klart man blir förbannad om ens land blir invaderat av någon man inte gillar. (Detta är inte riktigt fallet i varken västra eller södra Ukraina - där folk har en luddig sovjetisk-rysk-ukrainsk identitet. Etniskt finns det gott om judar, greker och andra som är rysktalande... Samt rysk-ukrainare som är rysktalande.)
För att människorna som bor i dagens Ukraina ska få det bättre och leva i ett land där folk kan komma överens och dra åt samma håll:
Jag tycker som många ukrainare, att det bästa kan vara att splittra landet i två delar, eller minska storleken.
Det som blir kvar - västra och norra delen är då det "riktiga" Ukraina .
(Ukraina betyder "gränsland - på ryska). Gräns mot Europa... )
EU kan inte släppa in Ukraina i nuvarande storlek. Även om det mötte de ekonomiska och diplomatiska kraven (vilket det inte gör) så är det för stort. för slaviskt - Tyskland ovh Frankrike kommer aldrig släppa in det. Ukraina skulle förkjuta fokus österut - vilket inga ledande medlemmar vill
Men ett LITET Ukraina skulle släppas in i EU. Östra delen och eventuellt södra, kan då bli självständiga som "Öst Ukraina" eller liknande - och bli del av Ryssland eller ett självständigt neutralt rysktalande eller tvåspråkigt land. - vilket skulle uppskattas av befolkningen där.. Detta löser då Rysslands problem med NATO vid deras gräns. Båda länderna skulle ha över 20 miljoner invånare var - så det är absolut inget pluttland även om det splittrades.
I Ukraina som det ser ut idag - så drar ena halvan av landet österut och andra västerut! Och detta utyttjas av stormakterna för cyniska syften. Cykeln av revolutioner kan fortsätta för evigt annars - och förhindra välstånd..