Citat:
Ursprungligen postat av
MidlifeMommy
Ja, jag skulle gärna vilja veta mer om bakgrunden, om USA:s eventuella skuld i att utvecklingen har gått som den har gått. Stämmer ryktena om deras inblandning i Ukrainas inre angelägenheter 2014? (Skulle också gärna veta om det stämmer att de finansierar Navalnyi och ligger bakom ISIS men det är förstås OT här.) Bilden av den ”rasifierade” Obama som fick Nobels fredspris och allt får under inga omständigheter solkas.
Personligen har jag alltså alldeles för begränsade kunskaper men det gäller nog många av ”Putin är bara en jävla dvärg med för liten snopp-mörda alla ryssar-alla som inte köper Bert Sundströms version är betalade rysstroll” också.
Det jag tror mig förstå är att det är handlar om komplicerade bakgrundsförhållanden som inte förtjänar att kokas ner till ett svartvitt och kortsynt tänkande. Och hur chockad och bestört man än är över kriget så kan man ändå tänka tanken att Putin faktiskt handlar rationellt, utifrån sin egen synvinkel. Är han verkligen galen? Maktfullkomlig, psykopat, lögnare, whatever, men kanske ändå mer intelligent än galen?
Ja, naturligtvis finns det en bakgrund här som makthavare och media förtiger och förvränger. Bra att du förstår det och vill veta mer. Jag är förstås ingen expert, jag kan sammanfatta det lilla jag vet av det som är relevant.
Jag följde kriget i Syrien ett tag och såg hur klokt Ryssland agerade, framförallt i förhandlingarna men också militärt. Hur de skyddade befolkningen så långt det gick och pressade tillbaka terrorister och USA som hade varit på väg att vinna. Vad jag förstår så blev de väldigt populära bland folk i Syrien.
En nyckelpunkt i den här konflikten är till att börja med Natos expansion österut. Gorbatjov blev lovad att Natos inte skulle expandera österut, det är dokumenterat. Nu har de gjort det ändå och de är ju i första hand en militär organisation till försvar av USAs intressen och makt.
2014 gjorde man en statskupp i Kiev med hjälp av Väst och nazister. Den hade säkert inte blivit av utan stödet från USA och EU. Krim, Donetsk och Luhansk accepterade inte statskuppen och den nya ordningen. Sedan dess har Kiev fört krig mot Donetsk och Luhansk. Man har dock tecknat avtal om vapenvila och förhandlingar för att lösa konflikten, men Kiev har brutit mot avtalet.
I förra veckan trappade Kiev upp attackerna mot Donbass-området. Nu har över 100 000 flytt till Ryssland.
Trots intensiva förhandlingar i flera veckor mellan Väst och Ryssland, så fortsätter man ignorera Ryssland krav på säkerhet och lösning på konflikten med 4 miljoner invånare.
Förhandlingarna gav ingenting. Våldet ökade.
Vad kunde Ryssland ha gjort istället?