2022-02-28, 00:00
  #31657
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av novaextremex
Fredsförhandlingarna som det har rapporterats om hela dagen, hur går det med de? Har letat mycket men hittar inget som talar för att de är över.

Uppskjutet till imorgon.
Citera
2022-02-28, 00:00
  #31658
Medlem
Felstavarens avatar
Här är ett klipp från en rätt skaplig bankomatkö i Ryssland idag. Påminner närmast om hur det ser ut på bolaget klockan 14.30 på nyårsafton.

https://mobile.twitter.com/visegrad2...11378018975745

Frågan är dock vad man skall med kontanter till om rubeln nu ändå förvandlas till skit. Kanske kan man ta ut andra valutor ur just den här bankomaten dock?
Citera
2022-02-28, 00:00
  #31659
Medlem
Salcinns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Nejdå. Vi vet att det är vinklad propaganda. Man ser aldrig några Ukrainska förstörda fordon här i tråden, undrar varför? Inte ett enda. Måste vara någon slags magi att de klarar sig helt oskadda. Ganska sjukt faktiskt att undanhålla sanningen om alla förstörda Ukrainska posteringar och döda soldater.

Att de ukrainska förlusterna är stora behöver man knappast rapportera om. Ryssland är helt överlägsna i samtliga kategorier förutom moral och lokalkännedom. Självklart är folk mer benägna att rapportera förluster mot den aggressiva sidan. Dels för att varje förlust för den militärt överlägsna sidan emot en svagare motståndare är mer kostsamma.

Dessutom har det förekommit flera videos även på ukrainska utslagna kolonner.
Citera
2022-02-28, 00:00
  #31660
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Upprördes du lika mycket februari 2014?

För två fel gör ett rätt menar du?
Citera
2022-02-28, 00:00
  #31661
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Hittills har inte Ryssland vågat bomba i västar Ukraina nära Polen. Lviv t.ex. har inte attackerats.
Det cirkulerade bilder på bombad Ukrainsk kolonn igår från västra delarna.
Jag kan inte tänka mig att Ryssland inte agerar mot dessa kolonner och det behöver inte vara nära gränsen.
Citera
2022-02-28, 00:01
  #31662
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sebno1
Jag börjar ju nästan luta åt att Putin är förråd av sina närmaste.
Därför invasionen går så jäkla illa också. Dom gör det med flit och vill skapa opinion mot kriget hemma i Ryssland sedan kan dom göra av sig med Putin så småningom.

Skulle förklara varför EU och Nato agerar med sådan pondus och självklarhet just nu, dom har direktlina till dessa i Ryssland.

Alternativt och mest troligt är väl att väst har sett vad alla sanktioner gjort mot Rysslands ekonomi och att invasionen blev ett fiasko man nu utnyttjar och tar sin chans. Man synar helt enkelt Putin, han verkar ju ändå ha tappat kontakten med verkligheten.
Intressant teori!
Det skulle onekligen förklara ett och annat som ser konstigt ut nu (att de är så ineffektiva).
Citera
2022-02-28, 00:02
  #31663
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Felstavaren
Här är ett klipp från en rätt skaplig bankomatkö i Ryssland idag. Påminner närmast om hur det ser ut på bolaget klockan 14.30 på nyårsafton.

https://mobile.twitter.com/visegrad2...11378018975745

Frågan är dock vad man skall med kontanter till om rubeln nu ändå förvandlas till skit. Kanske kan man ta ut andra valutor ur just den här bankomaten dock?

Vet inte om de kan växla till annan valuta innan rubeln blir lika mycket värd som skithus papper.
Citera
2022-02-28, 00:02
  #31664
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
De ukrainska flyktingarna till EU blir en strategisk allierad med Ryssland.

EU har ju deklarerat att alla som kommer släpps in och får 3 års uppehållstillstånd. Detta kommer garantera att enormt öka antalet som vill till EU och som vill lämna de troligen oerhört besvärande omständigheterna i skyddsrummen, källarna och var de nu än hukar.

Så för Ryssland är detta bara bra, ju fler som lämnar – helst 10 - 20 miljoner, ju enklare blir det att få fred i, vad vi nu kan misstänka blir en del av Ryssland, då Ukraina som politisk och geografisk enhet med inte helt ounderbyggda grunder kan antas försvinna. In flyttar förstås ryssar.

Detta är logiken i konflikten när Väst fortsätter hota Ryssland med att sända enorma vapenmängder till juntan: Ryssland ser sig tvungen att helt ta bort Ukraina, införliva det i Ryssland.

Jag säger inte att det blir så – det är lite för tidigt att dra mer bestämda slutsatser, men en sak är klar: risken ökar så länge juntan vägrar kapitulera.
Att kvinnor och barn flyr till EU gör inte att RU slipper urbant gerillakrig.
Citera
2022-02-28, 00:02
  #31665
Bannlyst
Lugnet före stormen på Kiev gator?
Direktrapportering av arabis reporter..

https://twitter.com/alhurranews/stat...68107230949379
Citera
2022-02-28, 00:02
  #31666
Medlem
seriouslyfuckedups avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
"Den ukrainske utrikesministern Dmytro Kuleba har vädjat till EU:s medlemsländer att skicka både stridspiloter och stridsflygplan.

Under söndagen bekräftade EU:s utrikeschef, Josep Borrell, att vissa länder nu beslutat att skicka stridsplan – men att alla detaljer i frågan ännu inte är klara."

Källa AB Live-flöde.

Nu närmar vi oss ett storkrig - med stora kliv.

Omdömeslöst ...

Idioti. Det är som att gå in själva.
Citera
2022-02-28, 00:02
  #31667
Medlem
dLn_sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Ingen aning, följer inte rysk media. Utgår bara från vad som tas upp här i tråden, och informationen känns inte lite vinklad. Ingen i sitt sinnes fulla bruk kan väl tro att ryssarna gått in i Ukraina med tusentals soldater och stridsmateriel och inte orsakat Ukrainarna någon skada. Man hör bara om 5000 döda ryska soldater hit och 600 nedskjutna helikotrar dit. Samtidigt 0 förluster på Ukrainsk sida.

Din åsna, det mesta är ju filmat och upplagt på sociala medier av civila i Ukraina. Tror du de gör det med sina egna. Och vaddå 0 förluster på Ukrainsk sida? De sammanställningar jag sett har visat på ganska lika förluster på båda sidor.

Btw. Tråkigt att din rubel-lön inte kommer kunna köpa dig ett paket mjölk i morgon.
Citera
2022-02-28, 00:03
  #31668
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haloumi
Verkar faktist som att vissa EU-länder kommer skicka stridsflyg och piloter;

"Medlemsländer i EU kommer att förse Ukraina med stridsflyg, rapporterar Wall street journal nyhetsbyrån AFP och Axios.

Den ukrainske utrikesministern Dmytro Kuleba har vädjat till EU:s medlemsländer att skicka både stridspiloter och stridsflygplan.

Under söndagen bekräftade EU:s utrikeschef, Josep Borrell, att vissa länder nu beslutat att skicka stridsplan – men att alla detaljer i frågan ännu inte är klara"

Skiten träffar fläkten.
Bra jobbat!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in