2022-02-28, 11:51
  #33505
Medlem
CanisMinors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Juggenaut
Spara dina tyckanden.

Att dem inte sanktionerar Ryssland har att göra med att Ryssland har veto för erkännande av Kosovo.
Det vet både Ukraina och USA därför de inte sanktionerar vårt val.

Här har du USAS och Ukrainas syn på saken. Vad du Svennebanan tycker är helt ovesäntligt.
Dessutom har Serbien redan sanktionerat Vitryssland. Serbien sålt vapen till Ukraina redan från 2014. Något som din HBTQ+ certifierade regering fick för sig och börja igår.

Här får du även en gratis översättning.

https://twitter.com/USEmbassySerbia/...78194449321989

USA välkomnar Serbiens upprepade ståndpunkt
@predsednikrs
om stöd för Ukrainas territoriella integritet, som har kränkts av illegala och oprovocerade attacker från Ryssland.


Ukrainas ambassadör i Serbien. Du får väl översätta eller något.
https://www.youtube.com/watch?v=Gyl6n7jokjw


Så snälla, låt oss i Balkan åtminstone inte bli inblandade i denna konflikt också. För då lär väl tredje världskriget garanterat börja.

Bra talat... Har "no roots" till Balkan och även jag förstår att det är ett klokt politiskt beslut av Serbien.
Citera
2022-02-28, 11:51
  #33506
Medlem
Salcinns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Du skall akta dig för tro att Ryssland är Putin. Det är så amerikaner beskriver världen men det är inte så som det fungerar. Donald Trump var inte USA utan bara en del av ett större maskineri. Vladimir Putin är bara en del av ett större maskineri. När han går i pension kommer han ersättas av någon med liknande uppfattningar. Ryssland är egentligen inte särskilt farliga om man från början hade haft en sund relation till dem och lyssnade på vad de sade. Det de säger är inte "galet" men oftast ganska rimligt. De vill vill ha sin intressesfär och det är allt. Nu kanske Ryssland skulle bli vilja ha mer men om västvärlden själva drog tydliga röda linjer och respekterade Rysslands hade vi inte hamnat i den här situationen från första början.

Givetvis finns det en maktelit bakom Putin men även de är äldre sovjethökar som minns Sovjet med stolthet som inte har allt för lång tid kvar. Kommer bli svårt att bibehålla doktrinen när nya generationer som inte alls kan relatera till den gamla tiden.

Väst har inte gjort det lätt för Ryssland men Ryssland har inte spelat sina kort rätt heller. Hade de varit lugna, inte rustat upp helt öppet, genomfört stora maktdemonstrationer och kränkt andra nationerns luftrum senaste årtiondet så hade deras "NATOproblem" löst sig själv. Flera länder la långt ifrån 2% av bnp som var kravet och USA med trump i spetsen var mycket skeptiskt till en allians där USA skulle bära upp länder som inte bidrar.

Andra europeiska länder skulle tveka att vara med i en dyr allians som inte behövs. Men efter Rysslands annektering av Krim 2014 och nu detta spektaklet så har inställningen till Nato stärkts och Nato kommer inte försvinna på länge.

Putin och hans entourage hade inte tålamod att vänta och ville agera under sin livstid helt enkelt.
Citera
2022-02-28, 11:51
  #33507
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
What?
Ryssland har världens största natur resurser.
och nästan ingen inhemsk industri uppbyggd för att förädla dem.
Citera
2022-02-28, 11:51
  #33508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Novakolia
Du var nog inte med på 90-talet med alkisen Jeltsin...

Jodå vi minns. Han var underhållande han med.
Citera
2022-02-28, 11:52
  #33509
Medlem
Melange5738s avatar
Fatta vilka jävla ryggradslösa ja-sägare det är i Kremlin: https://youtu.be/_Y3pO8CMooM?t=360
Citera
2022-02-28, 11:52
  #33510
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ballongmannen2
Pinsamt att de med en av världens största arméer knappt klarar av att knäcka ett grannland, som knappt har någon armé. Om de använder sig av en sån där feg strategi som du nämner så är det ju ännu mer pinsamt. Ett fiasko. Hoppas Putte är nöjd med att ekonomin kraschar helt o hållet.

Minimerar egna förluster och de slipper slakta sitt "broderfolk"
Tror detta kan vara viktigt inför hemmaopinionen.

Men detta var endast en teori från en av alla experter på rysk strid från någon militärakademi.
Den lät ändå sannolik med tanke på hur kriget utspelar sig nu.
Citera
2022-02-28, 11:52
  #33511
Medlem
birgerkungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Lögn! 4 miljoner människor i östra Ukraina har varit utsatta för krig i 7 år. De har fått stöd av Ryssland, eftersom de är i huvudsak ryssar.
Kiev hade kunnat följa Minsk-avtalet från 2015, så hade det blivit fred.
Ingen i Väst har brytt sig om dessa människor. Bara Ryssland.

Ryssland är minst lika civiliserat som Väst. Om man vill ha fred så gör man kompromisser.

Ukraina har chansen i dagens förhandlingar att visa att han inte vill offra sitt land för att Västs ledare har russofobi.

Civiliserat? Kadyrov trupper? Mord på civilbefolkning och barn? Vilket barbari, och inte en enda nazist finns i Ukraina, ni är ju helt snurriga narkomaner. Tack o lov kraschar Moskvabörsen, ryska centralbanken fryst. Tillbaka till 1800-talet med er. Ryska stats-troll som du är det dags att myndigheterna kontrollerar nu.
Citera
2022-02-28, 11:52
  #33512
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Livet i Kiev verkar pågå som vanligt trots att MSM hävdat att ryska trupper varit på våg in i snart en vecka nu.
Det är ryska propaganda tidningar som hävdar att de intar kiev.
Citera
2022-02-28, 11:53
  #33513
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FoxHound
Och spetsnaz har fått pisk också? Jävlar va sämst Ryssland är. Tillome Sverige ensamt hade ju haft en chans

På sina håll har nog ryska spetsnazförband fått pisk ja, kanske till och med av ukrainska spetsnazförband. Specialförband av det slaget finns trots allt både i Ryssland och diverse andra tidigare sovjetstater. Sen vet jag förvisso inte var man satt in spetsnaz från de olika sidorna och hur just de förbanden har levererat.
Citera
2022-02-28, 11:53
  #33514
Medlem
Krakems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Kanske, men jag vet i ärlighetens namn inte om Vagner är så mycket "tyngre" än vanliga spetsnazförband, däremot antagligen mer erfarna av att verka utanför Ryssland.

Sedan ligger det lite i propagandans natur att skrämma upp omvärlden med ”hemliga elitförband” som man väntar på att ”släppa lös”. Det gamla perserväldet hade sina ”de odödliga” som skulle lägga under sig hela Europa.

Ett svaghetstecken, onekligen, att det måste användas redan och att detta skulle bli en snabb och säker operation har varit en felkalkylering av Guds nåde.
Citera
2022-02-28, 11:53
  #33515
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dannbaggen
Vänsterpartiet säger som enda riksdagsparti nej till vapenleveranser till Ukraina.

Detta var väntat, de har alltid haft mycket starka och nära band till Kreml.

För i helvete Nooshi. Du förlorade precis min röst.
Citera
2022-02-28, 11:53
  #33516
Medlem
Goldfinger1964s avatar
Jag tror faktiskt att USA har full koll bakom kulisserna. De har definitivt kontakter med folk nära Putin även om Biden låtsas som annat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in