Citat:
Ursprungligen postat av
Tuor
Fast det förutsätter att västvärlden kan fortsätta med sina sanktioner i all evighet, vilket vi inte kan. Ryssen har fortfarande två ess kvar i rockärmen (gas+kärnvapen).
Putte kan först hota med att skruva av gaskranen och om inte det fungerar så kan Ryssland hota med att begå självmord med kärnvapen och ta med hela planeten.
Vi har ju redan slaktat Ryssland ekonomiskt samt trängt in dem i ett hörn. Putins nästa drag kommer att bli extremt.
Det är en god poäng. Det är framförallt gasen som är ett problem - olja kan man köpa på annat håll. Kontinentaleuropas beroende av rysk gas är, som jag förstår det, inte löst ännu. Jag läste någonstans att man inte klarar att frakta så mycket gas som behövs till Tyskland, så det kommer behöva bli gasransonering i Tyskland om invasionen fortgår.
Självmord med kärnvapen är nog svårare att få till. Han behöver säkerligen få med sig ett gäng personer i idén att ta med sig andra i ett utvidgat självmord med kärnvapen. Det kan bli svårt att få till tippar jag på. Dessutom kan han säkerligen inte avfyra samtliga kärnvapen samtidigt och de ska dessutom programmeras för att skjutas iväg mot olika städer.
Däremot ser jag en viss risk att han faktiskt lyckas få iväg ett kärnvapen – den ryska stridsledningen har faktiskt pratat om att använda taktiska kärnvapen som ett sätt att avsluta krig.