Citat:
Ursprungligen postat av
Ezity
Låter bra för rysk del. Ja precis. Hundratusentals nya soldater påväg. Inte lite direkt
Vi kanske ska vänta tills de faktiskt gör någon skillnad. Med i stort sett Ukrainskt luftherravälde, får de väl kryps ihop i sina gropar och vänta på drönarna, eller helt enkelt desertera.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pleiadesz
Vet inte om du lagt märke till det men om man ser tills tidslinjen hur fentanyl etablerat sig som opiat på amerikanska marknaden blandat med Amerikas mer och mer minskade intresse i Afghanistan så har du en stor del av svaret. Det var inte direkt som talibanerna är några superkrigare jänkarna var helt enkelt färdiga med sitt uppdrag nu har dem inget intresse av Afghanistan längre. De har dock ett intresse av Ukraina.
Jaha du!
Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
EU-kommissionen kan nog dra en stor lättnadens suck. För vanliga EU-medborgare är glädjen antagligen inte lika stor.
Jag är sjukt glad att jag inte bor i Ryssland.
Moder Ryssland bor utanför Moskva, där asfalten tar slut, och lever på en minimal pension. På spiselkransen har hon medaljer från staten för hennes söner som stupat i Afghanistan när Afghanerna lekte "knyta tröja" med dem. På TV kan hon se sina sonsöner ligga nedtryckta i ett pansarspår i den Ukrainska leran, vilket avslutar ätten. Själv får hon sedan på kvällen njuta av en rova till middag, medan hon ser en tecknad serie på sin CRT-TV, hur den ryska björnen sitter fastfrusen med svansen i en vak, medan både haren och räven gapskrattar åt honom. FIN, står det sedan på skärmen när sändningarna avslutas för kvällen och hon trött slår av TV:n och går till sängs.