2022-10-06, 16:07
  #232513
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Du skrev ju själv om samma sak. Du är inte bättre. Var tyst istället. Den här tråden kommer tappa fler och fler läsare för där är för låg nivå.

De få läsare som är kvar, efter att du i mer än ett halvår dränkt forumet med dina kilometerlånga, problematiserande bull-shit-texter, klarar nog av "lite låg nivå". Tror att dom till och med uppskattar det, med all säkerhet framför dina efterblivna textväggar - som handlar om allt utom tråden. Vad var det senast? USA, mexico, kalifornien..."hur vi resonerar i väst". Men noll sjukdomsinsikt.

Nu fyller Putin år om ett litet tag. Kan du inte hedra honom och vara helt jävla tyst på hans födelsedag?

Det sägs att Ukraina har haft stora framgångar idag. Ytterligare 7 byar är tydligen återtagna. Och massor av ryzzfittor har strukit med.
Citera
2022-10-06, 16:07
  #232514
Medlem
Bortamatchens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Någon
Kollade lite på deepstatemap och såg att de använder små gulliga grisar för att symbolisera ryssarnas militära enheter, hur stora är de där enheterna egentligen? Runtom Kherson tumlar 10 nassar runt i leran men vad motsvarar det i antal man?
En brigad brukar vara mellan 4k-8k nassar när de är fullbemannade.

Uppskattningen är att de har ca 25k i området eftersom förbanden inte är fulltaliga.
Citera
2022-10-06, 16:11
  #232515
Medlem
Sgt.Blands avatar
Rapporteras nu att bron vid Antonivka är ordentligt bombad idag av UAF. Är förmodligen pontonfärjorna man är ute efter.

https://twitter.com/AlderForrest/sta...24092040851456
Citera
2022-10-06, 16:12
  #232516
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Nej, ingen deal.

End dag i Ukrainakriget kommer den intressanta frågan om det är så att vem som startade invasionen är så långt tillbaka i historien att det blir irrelevant. Ungefär som i Israel/Palestina, ingen bryr sig om vem som började längre.

Och sen dom där jävulskt kassa exemplen.

Ska vi ta ett annat exempel? September 1939? Som ryzzfitta har du naturligtvis slutat att bry dig om att det var nazisterna som rullade in i Polen.

Men det har inte vi andra. För oss andra är det faktiskt fortfarande jävligt relevant. Trots att ingenting finns kvar av det tredje riket i Tyskland.

Och det kommer att vara MINST LIKA RELEVANT att dumfittan Bajs-Putin startade det här kriget och att RYZZ-JÄVLAR som DIG hejar på!
__________________
Senast redigerad av Invektiv72 2022-10-06 kl. 16:16.
Citera
2022-10-06, 16:13
  #232517
Medlem
X3treams avatar
Här går de igenom "nya" ryska kartorna, uppstår lite problem.

https://vm.tiktok.com/ZMFY6dWCP/
Citera
2022-10-06, 16:15
  #232518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Rapporteras nu att bron vid Antonivka är ordentligt bombad idag av UAF. Är förmodligen pontonfärjorna man är ute efter.

https://twitter.com/AlderForrest/sta...24092040851456

Härligt, även luftvärnet i närheten fick ordentligt med stryk!

https://www.youtube.com/watch?v=3wRpn8gf8r4
Citera
2022-10-06, 16:18
  #232519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Invektiv72
Och sen dom där jävulskt kassa exemplen.

Ska vi ta ett annat exempel? September 1939? Som ryzzfitta har du naturligtvis slutat att bry dig om att det var nazisterna som rullade in i Polen.

Men det har inte vi andra. För oss andra är det faktiskt fortfarande jävligt relevant. Trots att ingenting finns kvar av det tredje riket i Tyskland.

Och det kommer att vara MINST LIKA RELEVANT att dumfittan Bajs-Putin startade det här kriget och att RYZZ-JÄVLAR som DIG hejar på!


Alltid lika kul att påminna ryssarna att de tillsammans med sina vapenbröder nazisterna invaderade Polen och därmed startade andra världskriget.
Citera
2022-10-06, 16:19
  #232520
Medlem
Självklart lider båda länderna av stora förluster men det är Ryssland som valde kriget och är angripare. Ukraina hade inget val utan var tvungna att strida för sin självständighet och sitt territorium.

Vi är redan inne i oktober och kriget kan säkert tyvärr pågå nästan ett år till. Under dessa omständigheter kan inte dom sedvanliga paraderna på Röda torget i Moskva hållas på våren utan nu kan vi förvänta oss en mångfaldsparad i september och med nya ledare på tribunen.

Segerparaden i Kiev blir också en mångfaldsparad. På tribunen står världens ledare tillsammans med Zelevskij och den paraden skulle jag vilja bevittna. Först Azov som tappert försvarade Azovstal och även elitförbanden från flottan, följt av judiska legionen, dödsknarkarnazister, läderbögar, hemvärnssoldater och den reguljära armén samt free will soldiers i alla kulörer.

ALLA SKALL MED!!!
Citera
2022-10-06, 16:22
  #232521
Avstängd
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Medvetenommycketxx
Vad är det för fel i huvudet på dessa genmanipulerade ryssar egentligen?

Speaker of Russian Federation council Matvienko at G20: Russia has never threatened anyone with nuclear weapons, have no plans to do it. Accusing the west in making up nuclear threats by Russia

Liveuamap
Uppenbart börja de bli rädda nu och inser att deras hotande med kärnvapen inte leder till nåt bra för deras egen del.

De förstår ju att de nu kommer att bli synade då de tappar allt mer av de annekterade områdena..
Citera
2022-10-06, 16:27
  #232522
Medlem
erektidiots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Eftersom Ukraina var en del av Sovjetunionen innebär det att det som skapades i Ukraina i själva verket skapade i Sovjet. Ditt resonemang är som att säga att IKEA inte är svenskt eftersom Ingvar Kamprad var förr i Småland...

Skillnaden är väl att dagens Ryssland inte är Sovjet, och där med inte kan lägga beslag på varje prestation någon inom unionen gjorde. Det vore ju snarare som att Sverige skulle hävda prestation utifrån något en Finländare gjort.
Citera
2022-10-06, 16:27
  #232523
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ancistrus
Bara en fundering: Ledarna för Wagnergruppen och tjetjenierna som båda upprepade gånger kritiserat Kreml för hur kriget skötts och krävt att fler ryska soldater skall skickas in. Samtidigt har de själva oftast hållt tillbaka sina egna styrkor från de värsta striderna. Min fundering är om någon/båda av dem har något i kikaren och vill behålla sina styrkor i så intakta skick som möjligt för senare användning av något slag och nu främst tränar inför det liksom får in fler soldater i sina led liksom mer vapen, medan den ryska armén blir allt tunnare och tunnare. Det är kanske inte omöjligt att någon/båda(?) av dem har något i kikaren på lite längre sikt. Men jag hoppas jag har fel.
Ja, vi får se . . . . spännande tider.
Citera
2022-10-06, 16:27
  #232524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
' Kiev valde kriget genom sin dumkaxiga och ofördragsamma attityd. Man kan hantera sådana här saker på många olika sätt men Kiev ville bara spela Allan.

Putin tvingade Ukraina ut på slagfältet. Han samlade större delen av sin yrkesarmé kring den ukrainska gränsen och invaderade. Det var inte förrän efteråt som Zelensky mobiliserade. Putin var kaxig och bjöd upp till dans. Men så tappade han brallorna mitt på dansgolvet, stackar'n.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in