2022-10-07, 20:59
  #233653
Medlem
BIB3ls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Det handlar om nya marknader. Varför tror du att USA invaderade Irak? För att "befria" det irakiska folket? Nej du, man var ute efter att exploatera Iraks olja och statliga företag, allt är nu privatiserat och överfört till amerikanska företag. Och nu står Ryssland på tur, olja, gas och statligt ägda företag ska slaktas och överföras i privat (amerikansk) ägo. Det är pengar och rikedomar det handlar om, ser du. Inte hjältemodiga frihetskrig utan enbart girighet.
Du kan väl fundera över vem det är som äger rysk energiindustri sedan 90-talet. En gammal vän har blivit miljardär på sina ryska affärer, och han är varken ryss eller amerikan.

Ni de rödbruna tuggar på som en gammal LP-skiva med hack i. Samma lögner upprepas gång på gång.

Visste du att en av anledningarna till ryska företags framgångar är att västerländska investerarare har köpt in sig i företag och sedan introducerat västerländskt management, vilket ökat dessa företags värde något enormt.

En nyckelfaktor har varit transparens. Det är ett ord du borde lära dig.


Kriget kommer ryssarna att förlora. De har inte den strategiska kompetens som krävs, och väst som har den, hjälper Ukraina. You do the math.
__________________
Senast redigerad av BIB3l 2022-10-07 kl. 21:01.
Citera
2022-10-07, 20:59
  #233654
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Det handlar om nya marknader. Varför tror du att USA invaderade Irak? För att "befria" det irakiska folket? Nej du, man var ute efter att exploatera Iraks olja och statliga företag, allt är nu privatiserat och överfört till amerikanska företag. Och nu står Ryssland på tur, olja, gas och statligt ägda företag ska slaktas och överföras i privat (amerikansk) ägo. Det är pengar och rikedomar det handlar om, ser du. Inte hjältemodiga frihetskrig utan enbart girighet.

Exxon Mobil Corporation, BP PLC, China Petroleum & Chemical Corporation, PJSC Lukoil Oil Company, Petroliam Nasional Berhad are the major companies operating in Iraq Oil and Gas Market.
The Iraq state retains a 25% share in all fields for which Service Contracts have been awarded.

Så du menar att BP, CNPC, Lukoil, Petronas och staten Irak är alla Amerikanska bolag
Citera
2022-10-07, 21:00
  #233655
Medlem
fitz-humes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Fler sidor om rökningen på rySSk flygplats.

https://liveuamap.com/en/2022/7-octo...-airfield-near
https://news.obozrevatel.com/russia/...odrobnosti.htm
https://en.lb.ua/news/2022/10/07/172...destroyed.html

Ajajaj, många rubel som gick upp i rök där....
Citera
2022-10-07, 21:00
  #233656
Avstängd
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MachDiamonds
Du förstår alltså inte vad som händer när industrin inte har energi för att driva sin verksamhet? Eller vad som händer när tyskarna inte har gas att värma sina bostäder med?

Det finns i dagsläget, och för överskådlig framtid, ingen ersättare för rysk energi.
Du tror att Tyskland och andra länder kommer att lägga ner sina industrier för att de behöver rysk gas?

Du verkar inte fatta hur eniga alla civiliserade är!

Ryssland står nu helt ensamma!
Citera
2022-10-07, 21:01
  #233657
Medlem
skalman1973s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Boris.Shcherbina
Inte bara rabatter, nu under de senaste dagarna så har det kommit fram att dom kommer att låna ut pengar till länder som vill köpa deras spannmålsprodukter eller olja/gas.

(Med tanke på vilken länder dom riktar sig till så är det tveksamt att dom kommer få tillbaka dom pengarna)

På sätt och vis bra . Då kanske Nordkoreanerna vänjer sig vid bröd och att få mat . Så då blir det revolution för på lite sikt
Citera
2022-10-07, 21:01
  #233658
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Boris.Shcherbina
Inte bara rabatter, nu under de senaste dagarna så har det kommit fram att dom kommer att låna ut pengar till länder som vill köpa deras spannmålsprodukter eller olja/gas.

(Med tanke på vilken länder dom riktar sig till så är det tveksamt att dom kommer få tillbaka dom pengarna)

Kan man säga att dom ger bort saker för att låtsas ha export alltså?😂
Citera
2022-10-07, 21:02
  #233659
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av manfredkaltz
Det går 5 döda ukrainare på varje död ryss. Sanktionerna skadar Europa mer än Ryssland. Ukraina gör av med mer vapen och ammunition än man får in. Ser inte att dom ska kunna utföra den där offensiven om inte NATO går in med en massa trupper. Vi får se.

Vaaaa har ukraina haft totalt 600 000 i militära förluster?

Kanske 20000- 50000 totalt, alltså inkusive sårade och tillfångatagna.

RySSka totala förluster ligger mellan 100000 och 150000. Varför tror du man mobiliserat?

Hoppas att den ryska cancersvulsten lämnar Ukraina helt och hållet. Så det här helt onödiga kriget äntligen tar slut!

Slava Ukraini!
Citera
2022-10-07, 21:03
  #233660
Avstängd
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 88SON
Finns många rapporter om att Starlink slutat fungerat, 1-2 dagar efter att Musks förslag om fred blev mött av kritik

Ifall han slutar att ge Ukraina tillgång till starlink så kan det vara ett stor nackdel för kriget, är han verkligen så störd att han skulle göra så?
Tror inte han är lika sugen på att bli paria...
Citera
2022-10-07, 21:05
  #233661
Avstängd
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Jag orkar inte läsa allt det var så mycket .. men det var nått att kunna sätta in värnpliktiga styrkor utbildade mot västra delen.
Ryska värnpliktiga?
Citera
2022-10-07, 21:06
  #233662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Jag föreslog redan för några månader sen att en framtida Youtube-fluga borde bli "Zelensky rasar mot sina medarbetare i bunkern när han får höra att..../aktuell händelse/".

Zelensky är ju skådespelare, men än så länge saknas det en lämplig blueprint-scen att använda, i stil med klippen av Bruno Ganz (Hitler) från Der Untergang,

Sorry men du är inte ens tvåa på bollen din Putinrunkade sopa. Förstår om det var ett skämt tänkt att verka roligt, men det var ett misstag begånget av ditt förvirrade huvud helt enkelt.

Du förtjänar att nu drabbas av den pinsamma tystnad som inträffar när någon försöker komma in i ett samtal och dra ett skämt som är helt feltajmat och bara pinsamt sådär så att alla andra tittar upp lite i taket och sedan säger -jaha ja men då kanske jag ska gå och diska då!
Citera
2022-10-07, 21:07
  #233663
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Milosebic
Preteritum. Du verkar inse att ryssarna förlorat. Att de borde dra sig tillbaka och slicka sina sår innan allt blod lämnat den sargade kroppen och det är försent. Jag får gratulera till din nya inställning till Rysslands kollaps. Det är glädjande att se. Nu är frågan om dina vatnikkolleger fått samma manus.

Jag syftade på kriget på den "diplomatiska fronten", med att EU skulle sluta upp så enat och att så många länder ändå skickat vapen och att Sverige/finland går med i NATO, en stor framgång för USA att de lyckas valla europa på det viset.

Jag har hela kriget hävdat att det troligaste är att Ukraina defacto tappar Donbass och någon form av landbro till Krim (plus/minus någon stad). Hur ryssarna ska avsluta kriget (förutom att ge upp) är däremot väldigt oklart, och därför tycker jag att det är svårt att fälla någon helt slutlig gissning om kriget. Jag kommer bli mer negativ ifall de inte har skakat fram 250K soldater inom 7 veckor, eller om de blir av med Kherson inom samma tid. Det är inte något krig där utgången är given på förhand, för komplexa mål och för "flerdimensionellt" och med olika eskaleringsrisker och möjliga vändningar. Det är inte som t ex kosovokriget eller Irakkriget, där var utgången av själva invasionen ganska given.
Citera
2022-10-07, 21:07
  #233664
Avstängd
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MachDiamonds
Ok. Men eftersom Zelensky inte varnade sitt folk om att Ryssland skulle invadera, trots att han visste flera månader i förväg, så värnar han inte så mycket om befolkningen, eller hur? Han värnar om Azovnazisterna men inte folket. Rätt vidrigt, eller hur?

Varför varnade han inte sitt folk och gav dem chansen att fly? Pga pengar. Han var orolig att ekonomin skulle krascha. Han sålde sitt folk, bokstavligen.
Så du menar att om han varnat sitt folk hade den ryska invasionen inte blivit av eller blivit mycket mindre skadlig?

Är du utvecklingsstört eller dina föräldrar kanske är syskon?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in