Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Det handlar om nya marknader. Varför tror du att USA invaderade Irak? För att "befria" det irakiska folket? Nej du, man var ute efter att exploatera Iraks olja och statliga företag, allt är nu privatiserat och överfört till amerikanska företag. Och nu står Ryssland på tur, olja, gas och statligt ägda företag ska slaktas och överföras i privat (amerikansk) ägo. Det är pengar och rikedomar det handlar om, ser du. Inte hjältemodiga frihetskrig utan enbart girighet.
Du kan väl fundera över vem det är som äger rysk energiindustri sedan 90-talet. En gammal vän har blivit miljardär på sina ryska affärer, och han är varken ryss eller amerikan.
Ni de rödbruna tuggar på som en gammal LP-skiva med hack i. Samma lögner upprepas gång på gång.
Visste du att en av anledningarna till ryska företags framgångar är att västerländska investerarare har köpt in sig i företag och sedan introducerat västerländskt management, vilket ökat dessa företags värde något enormt.
En nyckelfaktor har varit transparens. Det är ett ord du borde lära dig.
Kriget kommer ryssarna att förlora. De har inte den strategiska kompetens som krävs, och väst som har den, hjälper Ukraina. You do the math.