Detta är inte ett tips på att köpa en kontorsstol utan att ett tips på att förlänga livet på den gamla kontorsstol där cylindern har börjat sjunka. Kostnaden för detta är max 100-150 kr om man behöver köpa fett. Verktyget man behöver är en skruvmejsel.
Vad man ska gör är öppna cylindern och smörja in den med någon form av fett. Använd något som är tjockare än WD-40. Själv så använde jag CRC White grease som är ett PFTE fett. Jag testade först med WD-40 och det fungerade ett par dar för mig.
För att göra detta börja med att ställa in stolen på max höjd. Detta för att man ska få fram så mycket som möjligt av axeln. I botten av cylinder dvs vid benet på stolen finns ett klipp som man kan ta bort. När man har fått bort klippet så kan man ta av benet av stolen. Se bara till att alla brickor osv tas till vara på och i vilken ordning de sitter i. Det är även några brickor som finns inne i själva cylindern.
Smör sedan cylinderns axel och montera ihop allt. Detta tog max 10 minuter för. Det svåraste var att få bort klippet från i botten av stolen. Här är en video på hur man får bort klippet.
https://www.youtube.com/watch?v=FBWPiO61WZc
Jag gjorde detta för två veckor sen på min sjunkande kontorsstol och den har ännu inte börjat sjunka igen.