Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Jo, problemet med GOTO r mycket riktigt att den som anvnder detta gr det av bekvmlighet och visar att han inte riktigt satt sig in i problemet med vad han ska lsa. Utan provar lite hipp som happ och DR fungerade koden! Vilket inte r ett bra stt att koda.
Problemet r att om den som programmerar p det sttet bara dogmatiskt skippar goto s blir det antagligen samma rra. Man lser allts inte det problemet genom att bara dogmatiskt frbjuda goto.
Dessutom finns det tillfllen dr goto r att fredra och om man d dogmatiskt mste avst frn det s blir man tvungen att anvnda rtt krystade konstruktioner och d har man ju dogmen inte tjnat ngot vettigt syfte.
Citat:
Ngon datatidning gjorde en kodanalys av apples frsta IOS. Tnkt dig 1 miljon GOTOs. man frstr varfr de stora firmorna har 1000-tals programmerare. Fr att rtta de andra 1000 programmerarnas fel. IOS hade kunnat skrivas av 5 genier och blivit perfekt, men det fungerar inte s.
Skulle vilja ha klla p det. Vilken datatidning r det som har kllkoden till frsta IOS?
Citat:
Ursprungligen postat av
SvenHelsing
Faktiskt r "riktig" spagettikod relativt svr att stadkomma utan goto.
Det r inte srledes svrt, det gller bara att vara lite kreativ. Med for-switch kan f samma kodstruktur som med goto med den lilla detaljen att det blir n mer svrlst.