Gängkriminella Adam från Eritrea är förlamad efter att ha blivit skjuten i huvudet och sitter i rullstol. Nu har Aftonbladet publicerat ett snyftreportage om Adam.
Adam har en historik av kriminalitet och HVB-hem sedan han kom hit som tolvåring på flykt från diktaturens Eritrea. Men när han skulle köpa knark och blev skjuten i huvudet och rullstolsburen så tog allt slut. Kommunen placerade han i ett nedlagt vårdboende och hemtjänsten vägrade åka dit utan väktare då han var hotfull. Spökhuset kallar Adam boendet för och är oerhört besviken på samhället som inte ger han den hjälp han behöver.
Kommunen lämnade förlamade Adam, 23, ensam i ett ”spökhus
Har samhället svikit Adam? Vad är anledningen till dessa snyftreportage? Skall vi känna medlidande med Adam nu? För enligt han själv så är han en snäll kille som försökte lämna kriminaliteten innan han blev skjuten och hoten mot hemtjänsten var för att han var frustrerad.