Citat:
Ursprungligen postat av
Giant Squid
Jag har i princip slutat RPa nu för bagateller, typ OT och trams osv, det är ju meningslöst nånstans för forumet
Man kan ju alltid scrolla förbi nåt man tycker är OT, nån som blir varnad för att man RPat ett inlägg blir förbannad och skapar en tråd i klagomålsdelen och det tar upp tid och ork, för att bara få höra att moderatorer är bara här på fritiden och inte heller har ork och tid att hela tiden vara sandlådefröken. Och sen blir det ett tjafsande där moderatorer håller varandra bakom ryggen och det brukar sällan leda någon vart.
Bara skit i och RPa varandra, ta tillbaks makten, använd det inte som någon strategi, om det inte har med allvarliga grejjer att göra, typ uthängningar, tydlig reklam eller renodlade troll och sånt att göra.
Att tourettsRPa nån som har en motsatt åsikt skapar ju bara massa jobb
Snart är det ju mer modererande och klagomålstrådar än vad det är diskussioner ä.
Kan vi som användare styra in det i en mer arbetsobelastande mening, blir det inte mer yttrandefrihet då?
Du har en poäng. Vissa trådar skulle klara sig utan både RP och åtgärder (raderingar). Så länge alla vet att skräp försvinner
om det postas.
Dock är raderingarna totalt många fler än antal RP. Det postas väldigt mycket skräp; chatt, trådkapningsförsök, urspårningar, dagboksinlägg osv.
Särskilt i trådar på Aktuella Ämnen.
Och vissa typer inlägg är forumägaren tvungen att ta bort pga lagstiftning
.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bone Collector
Helt enig om detta.
Har varit medlem i 21 år och aldrig någonsin rapporterat någon. Det finns ingen anledning att göra moderatorernas jobb åt dem.
De har tagit på sig uppgiften att städa, helt frivilligt, och då är det också deras jobb, inte mitt.
Du har gjort flera rapporter 2023-2024, bl a i tråden
Ryssland sätter ner foten - enough is enough.