2025-02-04, 05:15
  #445
Medlem
ricardo22s avatar
https://x.com/WesleyHuntTX/status/18...8tRXTUUnA&s=19


Citat:
USAID… Like a child with YOUR credit card.

Here’s what YOU funded:

🚨 $20 MILLION for a Sesame Street in Iraq

🚨 $56 MILLION to boost tourism in Egypt & Tunisia

🚨 $40 MILLION to build schools in Jordan

🚨 $11 MILLION to tell Vietnam to stop burning trash

🚨$27 MILLION FOR REINTEGRATION GIFT BAGS FOR DEPORTED CENTRAL AMERICANS

All while, our borders were open and American families are hurting.

600 miljoner kronor till nordafrikansk turism...
Citera
2025-02-04, 06:36
  #446
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det var urkorkad jämförelse.

Hans högerarm är inte tagen ur kontext. Det vittnar högerextremas jubel över, hans framfart på X sen två år tillbaka.
Att köra naziskämt direkt efter han slängt armen i vädret och rövslicka förintelseförnekare stärker snarare bilden.
Är kanske sent ute, jag tror Musks avsikt var inte att heila han ville endast göra en vänlig gest från hjärtat men han kom av sej en millisekund och det gamla muskelminnet från ungdomens år tog över och armen gick ofrivilligt rakt fram.
Citera
2025-02-04, 06:38
  #447
Medlem
ricardo22s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Belowmepls
USAID kommer säkert(om den nu försvinner) att fortsätta i nya former. Om vi inte ser en ökning av medel till NGOs och andra liknande organisationer så betyder det nog att ett enormt skifte är på gång.

USAID är en del av det icke-militära nät som USA har använt för "mänskliga rättigheter och främjande av demokrati" I verkligheten betyder det att man skapar intern opposition i vissa länder. Jag gissar på att detta är exakt vad SIDA pysslar tillsammans med EU och medlemsstater.

Det är faktiskt stötande att Sverige(SIDA+UD) har betalat ut över 250 miljarder de senaste 5 åren.

Developing countries, unspecified151.83 bn SEK (57.85%)Sum: 151827837257 sek, (57.85% of total)
Ukraine9.54 bn SEK (3.64%)Sum: 9541175755 sek, (3.64% of total)
Afghanistan4.77 bn SEK (1.82%)Sum: 4774366421 sek, (1.82% of total)
Congo (the Democratic Republic of the)4.56 bn SEK (1.74%)Sum: 4558080785 sek, (1.74% of total)
Africa, regional4.21 bn SEK (1.60%)

UD berättar i ca 4% av fallen vem som får pengarna och till vilket syfte. Ett syfte var att uppmuntra och marknadsföra Sverige för mer invandring.

Kan någon berätta vilka konkreta resultat vi får för dessa pengar? Jag har ett naivt hopp om att vi kanske också får en förändring i denna lekstuga. Det kan bara vara bra för världen att dessa organisationer försvinner.
Man undrar verkligen vad SD sysslar med i riksdagen? Varför lyckas de inte skapa någon opposition mot någonting? Nu när de dessutom har Riks på youtube med en ganska imponerande tittarskara så borde de ta upp sådana här utgifter i detalj. Visa, spekulare och kritisera miljarderna till olika länder och projekt.
__________________
Senast redigerad av ricardo22 2025-02-04 kl. 06:41.
Citera
2025-02-04, 06:44
  #448
Medlem
Jättebra ju. Varför blir folk hysteriska?
Citera
2025-02-04, 07:12
  #449
Medlem
glimmandes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yavannanienna
Jättebra ju. Varför blir folk hysteriska?

Undrar jag också över. Det har ju varit en våt dröm sedan den här typen av parasitorganisationer skapades att stänga ner dem, för många på högerkanten . De används som sinekurer åt statliga insiders, driver projekt som ej efterfrågas av vanligt folk (alltid vänsteristiska) och dessutom i USAs fall är en integrerad del av deras underrättelsetjänst med syfte att destabilisera länder politiskt.

I Sveriges fall så används en stor andel av SIDA-budgeten för att finansiera enormt många organisationer som bedriver opinion på olika sätt. Varför ska vi betala för det? Om man har en sk NGO så ska den inte finansieras av skattebetalarna utan vara just ickestatlig.
Citera
2025-02-04, 07:17
  #450
Medlem
Herregud. Har sunt förnuft kommit tillbaka in i politiken?? Herregud vilken härlig göbbajävel Trumpen är alltså. Gråtvänstern pissar väl på sig av upprördhet och ska gå ut och ge saft o bulle till traktens blattar. Fyfan va vänstern är full av tomtar alltså😂😂😂
Citera
2025-02-04, 07:21
  #451
Medlem
S.W.I.Ms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yavannanienna
Jättebra ju. Varför blir folk hysteriska?

Tråden kryllar av de sedvanliga trollen som figurerar i alla trådar om Trump vilket får motståndet att se större ut. Det är självklart väldigt uppskattat av de flesta av slöseriet med skattemedel upphör, och svenska SIDA borde få samma behandling.
Citera
2025-02-04, 07:47
  #452
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tok-Frans
Blev perfekt.
Vi blev ju av med den censur som införts.

Nu blir man inte avstängd när man skriver att coviden troligtvis kom från ett labb i "Chyna".

https://www.journalisten.se/nyheter/...ar-ren-censur/

"Musk stänger av journalister: ”Det är ren censur”
Twitters avstängning av flera journalisters konton är ”ren censur” och bör leda till att journalister granskar Twitter och Elon Musk hårdare, säger Reportrar utan gränsers Erik Halkjaer till Journalisten"

https://www.etc.se/utrikes/statlig-c...twitter-rodret

"Slut med censuren var Elon Musks stridsrop när han tog Twitter. I själva verket ökade företagets villighet att blockera och plocka ned innehåll på staters begäran, däribland Turkiet och Indien. Det visar företagets egna siffror."

Spännande ide om censur.
__________________
Senast redigerad av rawjudge 2025-02-04 kl. 07:49.
Citera
2025-02-04, 07:50
  #453
Medlem
Tok-Franss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rawjudge
https://www.journalisten.se/nyheter/...ar-ren-censur/

"Musk stänger av journalister: ”Det är ren censur”
Twitters avstängning av flera journalisters konton är ”ren censur” och bör leda till att journalister granskar Twitter och Elon Musk hårdare, säger Reportrar utan gränsers Erik Halkjaer till Journalisten"

"Stängningen sker dagen efter att ett konto som bland annat följde Elon Musks resor i hans privata jetflygplan stängdes."

Kan ju ha med saken att göra.

Vänster-drägget kan vara extremt våldsbenägna och Musk vill nog bara skydda sin familj.
Citera
2025-02-04, 07:52
  #454
Medlem
ricardo22s avatar
https://x.com/TheRabbitHole84/status...nvOhzDJYg&s=19

Intressant graf som visar varför Musk och de andra måste göra något. Federal spendings per år har tredubblats ,eller gått upp 300%, sen år 2000. Hur mycket har befolkning ökat sen dess ? 20% ?

Det ser förmodligen likadant ut i Sverige och andra liknande länder.
__________________
Senast redigerad av ricardo22 2025-02-04 kl. 07:55.
Citera
2025-02-04, 08:13
  #455
Medlem
ManAvOrdnings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kommenurjorden
Tvärtom så har det ju försvunnit mängder av pengar under den tidigare Biden-administrationen. Vilket DOGE nu har har redovisat helt öppet så att alla kan se. Det är anledningen till att de nu stänger myndigheten.

Citat:
Ursprungligen postat av ricardo22
https://x.com/TheRabbitHole84/status...nvOhzDJYg&s=19

Intressant graf som visar varför Musk och de andra måste göra något. Federal spendings per år har tredubblats ,eller gått upp 300%, sen år 2000. Hur mycket har befolkning ökat sen dess ? 20% ?

Det ser förmodligen likadant ut i Sverige och andra liknande länder.

Är ju fullt förståeligt varför de stängde den. Under Biden-administrationen har USAID öst ut massor utav pengar som bara försvunnit likt någon form av pengatvätt: https://www.youtube.com/watch?v=QYb0...iberalHivemind

Kan garantera er att det ser ut på liknande vis med bistånd Sverige betalar ut.
Istället för att gnälla på Trump och Elon likt några mindless-drönare så borde folk begära att samma sak görs här så att alla får se vart våra skattepengar går.

Hur kan folk vara emot öppenhet med sådant här?
Citera
2025-02-04, 08:25
  #456
Medlem
Är inte det här typ av organisation som kommer och går beroende på president.
Och som alltid undrar jag vad som menas med ”stängts ner”, kan man stänga upp också?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in