Citat:
Ursprungligen postat av
Heller78
Du borde själv läsa dina länkar, för det har du garanterat inte gjort.
Jag är ingen expert på det här, men jag VET att det fungerar, för jag har testat KS i drygt ett år nu, med enbart positiva resultat, ofta där Landstinget misslyckats. Det kan ni iaf inte snacka bort.
Såg ni filmen där John Virapen erkänner vad som pågår? Han är inte den enda i världen som gjort det. Är det nåt att vara stolt och mallig för och att representera?
Ni tjatar om studier hit och dit, men har INTE en enda jävla aning om KS fungerar eller inte. Jag VET i alla fall, trots er utbildning och annat som skymmer sikten för er, att det fungerar. I er värld ska allt ska vara bevisat till höger och vänster, säger ni. Kanske det är dags att ni börjar titta lite kritiskt på skolmedicinen också, att ni faktiskt ställer er frågan varför många av oss "vanliga" människor blir sjukare av vården, varför många patienter tvingas äta massor av olika mediciner varje dag?
Jag vet, personligen, en som äter 19 olika tabletter varje dag. Är det att bota? Nej, det är att lindra och möjligen ta bort symptom. Problemet är att skolmedicinens "preparat" skapar biverkningar, som måste lindras med andra preparat och så håller det på. För mig är det SKANDAL att man får göra människor sjuka på det sättet. Det är INTE att bota och att verkligen försöka hitta roten till det onda (det egenliga felet hos patienterna). Det man gör är att symtomlindra, inget annat!
Kanske ni ska ställa er frågan varför era mediciner skapar tvåkönade fiskar och annat konstigt i vår natur? Det är priset för ert kritiska tänkande och ständiga krav på studier, som ingen kan lita på om man lyssnar på John Virapen med flera.
Självklart var det inget som fungerade på dig eller någon annan heller för den delen. Ingen av er valde att väga in hela bilden av det som gavs i diskussionen, utan ni agerade enbart opponenter. Det är ingen fruktsam debatt som för saker och ting framåt.
Fortsätt leva ert liv som ni gör, med skygglappar och annat trams, som andra har hittat på. Er indoktrinering. Fan vet om det finns speciellt många mediciner som verkligen är baserade på ärlig forskning utan mutor och oheliga allianser.
Det finns MASSOR som jag skrivit i mina inlägg som ni väljer bort att kommentera, så NU ska jag lägga ner det här, jag lovar det.
Lycka till i livet, alla ni.
Adjö!
Michael