2009-10-15, 23:05
  #1
Medlem
pouandreass avatar
Hej.

Efter att ha besökt denna delen av forumet under en längre tid så har jag märkt att många skriver om vanliga standard fel allt för ofta.
Men felen är väldigt lätta att lösa/felsöka. Så tänkte att en sammanfattning på felsökning och vilka komponenter som uppför sig så och så vid ett fel kunde vara bra att ha tillhands.




STANDARD FEL:



MODERKORT

1. Datorn startar om ofta.
2. Du får no input signal (delvis ingen bild)
3. Hårddiskarna hittas inte.
4. DVD enheterna hittas inte.
5. Alla minnena hittas inte.
6. Datorn piper vid uppstart.
6. Tangentbord/mus/usb enheter m.m hittas inte.



GRAFIKKORT

1. Du får no input signal (delvis ingen bild)
2. Du får massvis med sträck i bilden.
3. Datorn låter fruktansvärt illa.
4. Datorn startar inte / startar någon sekund för att senare dö direkt.


MINNEN

1. Datorn piper vid uppstart.
2. Alla minnena hittas inte.
3. Slumpmässiga frysningar.
4. Datorn hänger sig vid XP loggan.


HDD

1. Datorn låter fruktansvärt illa.
2. När du startar datorn så står det att " HARDDRIVE IS INNIMENT " .
3. Hårddisken hittas inte.


PSU

1. Datorn låter fruktansvärt illa.
2. Datorn startar inte. ( Power lampan lyser inte på Nätaggregatet)


CPU

1. Datorn startar inte.
2. Slumpmässiga frysningar.



ÅTERGÄRDER:


*No input signal (Ingen bild): Testa med ett annat grafikkort i datorn. Får du samma resultat så är det troligtvis grafikkortet som är sönder.
Andra alternativ är att plocka bort ALLA kort i datorn och bara köra med TEST grafikkortet.
Varför detta är just för att utesluta att någon annan komponent ligger och stör.
Delvis är en orsakande faktor till detta problemet.

Finns också ett annat trick som hjälper IBLAND.
Stäng av datorn och tryck på NORDBRYGGAN hårt som F*N.
Starta sedan datorn igen som vanligt.

Om du får bild när datorn startar men inte EFTER xp-loggan så är det troligtvis grafikkortet.

---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------

*Datorn piper vid uppstart (Pipen kan variera. Allt ifrån 2-3 pip till konstant pipande) : Testa med att plocka ut alla minnena och kör med några andra minnen.
Om detta inte funkar så testa att plocka ut grafikkortet.
Om du får samma resultat så testa några andra minnes slotter på moderkortet.
Om inget av ovanstående lösningar funkar så är det troligtvis moderkortet som är defekt.

---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------

*Datorn startar inte. (Allt ifrån att den startar några sekunder och är död direkt): Testa att plocka ut grafikkortet och starta utan det.
Grafikkortet är en av dom största faktorerna till att datorn inte startar i detta fallet. Dock tror många att det kan vara PSU'N.
Om detta inte funkar så kollar du om PSU'N lampan lyser när du stoppar in strömsladden.

OM JA: Så är det troligtvis moderkortet som är defekt. Alternativt är att låna en kompis PSU för att utesluta moderkortet.

OM NEJ: Så är det troligtvis PSU'N som är defekt. Alternativt är att låna en kompis PSU för att utesluta att PSU'N är defekt.

D.s ta ut strömsladden. Tryck på strömknappen cirka 12 gånger för att suga ut ALL ström. Testa sedan igen. (Löser ofta inte problemet men du får lite tid på dig att göra en backup av viktiga saker)

---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------

*Datorn låter fruktansvärt illa. ( I detta fallet kan det vara hårddiskarna, grafikkortet, psu'n, DVD-enheterna) : Först och främst öppna sido chassit och försök att lokalisera vart ifrån ljudet kommer.

För att felsöka vart ifrån ljudet kommer:

GRAFIKKORTET: Tryck ena fingret mot grafikkorts fläkten. (Om det inte längre låter så är det grafikkortet, du kan ta bort grafikkortet och antingen dammsuga bort allt damm och testa om detta hjälper.
Annars så kan du skruva fast fläkten lite hårdare ELLER lossa på skruvarna lite. Beror lite på vilket grafikkort du har.

PSU'N: Öppna sidor chassit och ta ett gem. Tryck gemet rakt uppåt så du träffar fläkten. Slutar det att låta då så är det PSU'N

DVD-ENHETERNA: Koppla ur strömmen till dom och starta datorn. Låter det inte så är felet funnet.

HÅRDDISKARNA: Om ljudet kommer i omgångar så kan det vara hårddiskarna som låter. Test att vicka på datorn. Om ljudet då uppstår så är det troligtvis hårddiskarna.
För att lösa detta problemet så kan du använda dig av spännband. Spänn fast hårddiskarna i varandra så det sitter.
Detta gör så att hårddiskarna sitter där dom ska sitta och därav inte låter när dom vibrerar.


---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------


Slumpmässiga frysningar (Datorn fryser i bios / inne i Windows) : Det finns många faktorer som kan påverka slumpmässiga frysningar.

1. Testa med ett annat grafikkort.
2. Testa med andra minnen.
3. Testa med en annan CPU.
4. Testa med en annan hårddisk.
5. Funkar inget av det så är moderkortet defekt.

Om datorn fryser vid bios/POST så brukar det vara hårddisken.
Om datorn fryser slumpmässigt inne i Windows så kan det vara allt ifrån grafikkortet, minnena, cpu'n.


---------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------

Övrigt ( Minnena hittas inte, hårddiskarna hittas inte, DVD-enheterna hittas inte m.m) :

*Hittas inte ovanstående komponenter testa

- med att byta Sata-Kablar.
- med en annan REF komponent. Funkar inte detta så är det moderkortet.
- Testa med någon av dom andra sata portarna.




Kort och snabbt sammanfattning. Har säkert glömt hälften av alla saker som kan påverka att datorn uppträder si och så.
Hoppas detta hjälpte lite iallafall. Har ni några synpunkter eller behöver hjälp så släng iväg ett P.M
Och till er som använder HP datorer, tveka inte att kontakta. MYCKET lätt att lokalisera felen direkt på dom maskinerna.
Citera
2009-11-24, 19:06
  #2
Medlem
Twitters avatar
Den allmänna FAQ / Felsökningstråden

Hej! Här tänkte jag att vi kunde skriva svar på många frågor som ställs flertalet gånger i forumet . Här är bokstaven A Frågan och bokstaven B svaret.

Ang, Omstartar, Hängningar, Lagg och liknande.

A. Hjälp, när jag spelar spel så startar datorn om/hänger sig, vad finns att göra?
B. Den största orsaken till detta är överhettning, kolla upp vilka temperaturer du har i t.ex HW Monitor eller Lavalys Everest. Kolla så att inga temperaturer överskrider 80 grader, då bör det inte vara värmen som får datorn att starta om. Vissa temperaturer är dock bara en missvisande siffra, en vanlig missvisande är temperaturen "Aux" som kan visa vilka temperaturer som helst.

A. Mitt grafikkort/Processor är över 80 grader, var finns att göra?
B. Få ut allt damm ur burken, blås rent med tryckluft på ytan. Ta sedan bort kylfläns på processor/grafikkort och rengör denna från damm med tryckluft. Ett alternativ är även att byta kylpasta på processor och grafikkort. Här finns mer info om kylpasta. http://www.sweclockers.com/forum/sho...hreadid=578082

A. Inga temperaturer överskrider 80 grader, vad ska jag göra nu?
B. Nu finns det en rad olika saker som kan vara problemet. Börja med att se till att inga drivrutiner är felaktigt installerade.
När du sedan har kollat detta, och det fortfarande inte fungerar, så kan du ladda ner Memtest 86+(Bifoga länk). Bränn ner detta på skiva, eller lägg över på diskett. Kör denna och se om denna hittar några fel, om inte fortsätt. Hittade du några fel på minnerna, då är det bara att köpa nya stickor.
Se även efter att om du har köpt ny dator och omstarterna börjar på en gång så kan det röra sig om att volten på minnerna är fel, dvs att volten är fel i förhållande till latenserna på minnet. Dvs t.ex 9-9-9-24. Mer information om Latens: http://en.wikipedia.org/wiki/CAS_latency

Om du har uppgraderat några komponenter i datorn så kan omstarterna bero på ett för klent nätaggregat, detta gäller speciellt om du har köpt nytt grafikkort eller dylikt. Om hittills inget tidigare i FAQ har hjälp dig, fortsätt med nästa steg. Leta efter svullna kondensatorer på moderkort, detta kan orsaka detta. Svullna kondensatorer ser ut så här: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...pacitor_01.jpg

Allt detta är dock under konstruktion, rapportera eventuella fel. Mer text kommer inom kort. All diskussion tas via PM inte i tråden!!!
__________________
Senast redigerad av Twitter 2009-11-24 kl. 19:12.
Citera
2009-11-25, 08:26
  #3
Medlem
CyrusGNetWorks avatar
Vanliga orsaker och lösningar för att komma tillrätta med problem som blåskärmar och frysningar.

Är du behov att felsöka HDD?

Provar då detta verktyg Hitachis Drive Fitness Test som kan skanna alla märken av hårddiskar efter fel. -> http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm

För mer information, se manualen - PDF-fil.

Får du ofta blåskärmar?

Rekommenderat är att om man kör Windows Vista eller Windows 7 kör den inbyggda minnesdiagnostiken, som går att köra från Windows men även genom att starta datorn på Windows-skivan alternativt välja alternativet direkt innan start av datorn. Oftast till en blåskärm är pga dåliga skrivna drivrutiner. Se alltid till att ha fräscha drivrutiner och helst ifrån tillverkarens hemsida. Om det inte finns någon drivrutiner specifikt för Windows 7 kan du använda drivrutinen för Windows Vista eftersom kompatibiliteten mellan Vista och Windows 7 är så gott som total.

Underhåll av datorn

En annan klassiker är att datorn blir dammig invändig eller stå i en dammig miljö. Håll alltid datorn ren ifrån damm och tänk på att datorn måste ha bra kylning. Scenariet av detta är framför allt på sommaren då det är varmt ute och i luften. Då måste man får ner kylan ännu mer och ett tips är då bordsfläktar som man då placerar ut och bredvid chassit.

Torkning av datorns komponenter utförs av en blöt bomullstop och tryckluft på burk. Sistnämnda går att köpa i välsorterade butiker, te.x Clas Ohlson, Kjell & Co, med flera. På stora ytor och runt om så är en våttorkad duk ett alternativ. Tänk på den statiska elektricitet runt om. Statisk elektricitet är farlig för många elektronikkomponenter, såsom minnen och IC-kretsar och kondensatorer. En billig försäkring i detta fall är ESD handledsband.

BIOS-uppgradering eller resetta inställningarna

Här bör man veta vad man gör och hur man utför detta. Läs alltid moderkortsmanualen för mer information eller på moderkortets hemsida. BIOS-uppgraderingar innehåller buggfixar och ibland även uppdaterad programvara för grafikkort som exempel. En bra idé om man nu har en krånglig dator är att resetta inställningarna i BIOS vid problem, för att minimera att det är någon "felaktig" BIOS-inställning som orsakar problemet.
Citera
2009-12-12, 17:44
  #4
Medlem
CyrusGNetWorks avatar
Trådar sammanfogade //Mod
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in