Citat:
Ursprungligen postat av Decitron
Alkohol och nazister har ju historiskt inte passat så bra ihop, tänker på 70-90talet.
Citat:
Ursprungligen postat av Mord-Sith
Om du inte vill se dessa, föreslår jag att du stannar kvar i din håla

Citat:
Ursprungligen postat av fraKtur
Högerextremister är ju inte ofta kända för att vara speciellt smarta, eller rika. De får väl nöja sig med sin "ölkällare" i förorten.
Citat:
Ursprungligen postat av JM-Jarre
fa-an vad jag ska börja hänga där även fast jag helt saknar sympatier till deras åsikter.
Kan bli en kul grej, jag och mitt blazerklädda umgänge går dit och myser lite...
EDIT:
Såg att den är belägen i Skärholmen, detta ställe kommer således icke att besökas!
Skönt att få höra hur saker och ting minsann går till av personer som läst nazistguiden 2.0 av Expo. De nationalister jag varit i kontakt med har kommit ur
samtliga samhällsklasser och med en oerhörd variation i bakgrunder. Det finns nationalister i Sveriges mest välbärgade områden och i de mest marginaliserade områdena. Nationalister som bor på landsbygden och nationalister som bor i innerstan (inklusive ex.v Södermalm i Stockholm) Det finns nationalister som är akademiker och som är studenter på våra universitet (se
Svensk student), och nationalister som valt att förvärvsarbeta direkt. Det finns nationalister av adlig börd och nationalister av folket. Unga nationalister, medelålders nationalister och äldre nationalister. Hur kan människor av så varierande bakgrund komma samman och enas?
Folkgemenskap. Det råder klassfred och moral. Det finns ingen anledning att sprida hat och missunnsamhet folket emellan. Såväl kommunism såsom kapitalism är ett hot mot en folkhemsprincip. Mot rasens välmående.
Det är alltid omåttligt intressant att se självutnämnda vänsterextremister tala med sådant klassförakt att man fullständigt exkluderar människor med motivering att de minsann är fattiga och saknar stil. Har inte arbetarklassens barn samma värde? Har inte personer med lägre utbildning rätt att tycka något om de inte håller med er? Diskussionen blir extra löjlig när det finns gott om vanlig medelklass, och för den sakens övre medelklass representerade på den nationalistiska scenen. De har väl rätt att tycka något utan att bli exkluderade pga klass? Eller får bara överklassen tala? De finns också representerade. För att bli tagna på allvar skulle jag rekommendera er att utelämna en argumentation som bygger på klassförakt, det blir tragikomiskt i sammanhanget för alla som faktiskt rört sig i detta kretsar och är medvetna om att Expogänget behöver hålla föreställningen om att nationalism är en företeelse för fattigt, vitt folk - och dessa är ju "skräp", det "vet" särskilt vänstern själva samtidigt som de skenheligt vill företräda dem. Nationalismens står bortom klassbegreppen och detta öppnar upp för en trygg, trevlig stämning oavsett vilken socioekonomisk bakgrund man kommer ur.