Citat:
Ursprungligen postat av Benki
Hej!
Antag att en vrldsvaluta finns. Guldmyntfotsvalutan. Bestr av 10 kg guld i reserver. Representeras av en miljon ensedlar. Detta rcker fr att tcka allas transaktioner osv osv.
Alla kan bli rikare om allas produktivitet hjs. Alla kan kpa mer varor fr sina ensedlar
Om transaktionernas stiger och sedlarna blir fr f fr att smidigt handla med varandra (kan detta bli ett problem?) s kallar man in ensedlarna och stller ut 2miljoner 0,5-sedlar. Antag att man gr s.
Men tillslut r varorna som genereras av produktiuonen i vrlden s omfattande att mngden guld som finns i reserver (inga mer kan finnas antar vi) knns av mnniskorna s lite att de inte tycker att guldet kan representera varornas vrde. Mnniskorna tappar sledes "frtroendet" fr valutan. r detta ett argument mot guldmyntfot? Gr jag ngot tankfel hr? Tnkt p detta och det knns intuitivt konstigt med guldmyntfot p ngot stt, vet ej varfr egentligen?
Hoppas ni pallar lsa och hoppas p svar.
/Benki
Ponera att landet X bildas, och inte har ngot guld alls i den vrlden du beskriver. Ponera nu ocks att ingen vill lmna ifrn sig ngot guld, allts inte investera i landet med sitt guld. Ja, sg istllet att landets regering skapar en centralbank som ger ut krediter fr att bygga fabriker som skapar fantastiska produkter. Pltsligt kar vlstndet, och det p grund av skapade krediter. Allt som det r nu. Snabbt kommer landet bli rikare n ngot av de andra lnderna, trots att dessa sitter p guld.