• 3
  • 4
2011-01-07, 15:59
  #37
Medlem
VerbalHolograms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 11rotor11
har sett södern i us inifrån ngr ggr,dessa olika kristna sekter.ser kommunismen som satan personifierad.deras hat beror ofta på att kuskapsaknas om världen globalt.Dessa fanatiska kristen högern som ligger i botten,så detta e mitt svar
Alla i den amerikanska södern ingår i kristna sekter och saknar helt kunskap om något, ett bra exempel på detta är huvudstaden Washington D.C. och staten Virginia.
Citera
2011-01-07, 23:29
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VerbalHologram
Alla i den amerikanska södern ingår i kristna sekter och saknar helt kunskap om något, ett bra exempel på detta är huvudstaden Washington D.C. och staten Virginia.
Kvittar egentligen vad dom anser om kommunism. Då ideologin är omöjlig i en demokrati och raderar den frihet som kan finnas i ett land som USA.

Finner det meningslöst att förstå vad det spelar för roll om man hatar den eller inte, då den aldrig kommer fungera i ett samhälle som USA ändå.
Citera
2012-11-17, 16:38
  #39
Medlem
spknoises avatar
Katoliken Sankt Thomas More som skrev Utopia, ligger faktiskt till grunden av kommunismen, framförallt Marxismen. http://en.wikipedia.org/wiki/Utopia_%28book%29

Anledningen till amerikanernas hat mot kommunism är nog i grund och botten deras kärlek till frihet, vilket inte kommunisterna står för. Jag själv är liberal...
Citera
2012-11-17, 19:07
  #40
Bannlyst
I USA älskar man friheten att bomba fattiga länder til stenåldern för profit och makt. Ingenting skiljer USA från alla andra krigiska imperier som härskat över jorden historiskt. De amerikanska presidenterna är moderna pharaoner och kejsare som bestämmer vilka som ska leva eller dö på andra sidan jordklotet.

Obama mördar dagligen barn och kvinnor genom att beordra drönarattacker och han stödar Apartheid Israel med miljarder dollar och moderna vapen. USA är sannerligen ondskan personifierad, på samma sätt som tidigare imperier är de beroende av att mörda, slakta och sno tillgångar från andra folk och länder för att kunna göda den egna befolkningen.

40 % av jordens resurser används av amerikaner som är 2-3 % av jordens befolkning, det säger sig självt att det är ohållbart i längden att ett imperium krigar och snor resurser över hela världen bara för att de själv känner att de är värda mer än alla andra människor på jorden. Fred på jorden kommer bara existera när dagens orättvisa värld förvandlas till en värld där alla människor respekteras och där tillgångarna fördelas rättvis och inte bara faller till USA.
Citera
2012-11-17, 20:42
  #41
Medlem
PeterDenSvenskes avatar
Nej bakgrunden till hatet mot kommunismen är att amerikaner är ett vettigt folk som inte vill ha något att göra med den där massmördarideologin.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in