2011-01-31, 09:44
  #1
Medlem
Stardustbabys avatar
Hejsan

Har funderat lite på att starta företag för att kunna göra min hobby till en mindre inkomstkälla. Jag tänkte då fråga exakt hur jag ska gå tillväga för att göra detta och hur mycket pengar det kommer kosta. Jag vet även att man kan få bidrag i början - hur mycket ligger den på? Läste även att man får mer om man är kvinna - stämmer det?

Lite info:

* Fotoföretag
* Jag är en 20-årig IT student
* Har extrajobb (får in max 4000kr/månad)

(Om jag nu vill starta företag efter denna termin så kommer jag förmodligen vara arbetslös/ha extrajobb - hur kommer det påverka bidraget?)


Kom gärna med ideér/förslag/tips!
Citera
2011-01-31, 09:52
  #2
Medlem
capmorgs avatar
Se till så att du förstår iallafall grunderna i företagsekonomi. (Moms, bokföring, lite allmänna regler..) Eller så fixar du någon som kan hjälpa dig.
Citera
2011-01-31, 10:02
  #3
Medlem
Stardustbabys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av capmorg
Se till så att du förstår iallafall grunderna i företagsekonomi. (Moms, bokföring, lite allmänna regler..) Eller så fixar du någon som kan hjälpa dig.

Bör man kanske läsa en kortare kurs i företagsekonomi innan man satsar?
Citera
2011-01-31, 17:15
  #4
Bannlyst
Läs företagsekonomi A, B & C så har du biffen färdig
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in