Flashback bygger pepparkakshus!
2025-11-19, 22:18
  #11485
Medlem
Knappt.tolv procent kör nu Core 30. Det låter inte så mycket, men är fullt tillräckligt för att elakartat spam ska kunna ta sig in i blockedjan och därmed belasta alla noder för all framtid och befläcka Bitcoin.
Citera
2025-12-09, 12:07
  #11486
Medlem
Här är ett konkret förslag på hur man genom en softfork skulle kunna få bort inskriptioner, stamps och brc-20-tokens (shitcoins) från bitcoins UTXO-mängd:

https://github.com/ostromcode/The-Cat/blob/main/bip-the-cat.md#rationale

Den snabba utvidgningen av UTXO-mängden på senare år är ett potentiellt problem för noderna, som gör och kommer att göra det mer kostsamt och teknikkrävande att driva en full nod, vilket leder till jämförelsevis färre fulla noder och mer centralisering.

Det hör till saken att UTXO-mängden inte kan beskäras (be pruned) på samma sätt som blockkedjan. Här har någon dock framkastat en idé om hur man skulle kunna göra en liknande beskärning av UTXO-mängden:

https://gist.github.com/supertestnet/6aa3dbeb7cb749741c18ed9335a23a81

Jag har inte satt mig in tillräckligt för att ha en bestämd åsikt om något av dessa förslag.

En beskuren nod är emellertid inte likvärdig med en full nod och är beroende av existensen av fulla noder i nätverket, som jag förstår saken.
__________________
Senast redigerad av Stopp.Belagg 2025-12-09 kl. 12:18.
Citera
2025-12-09, 12:52
  #11487
Medlem
Här är det softfork-förslag som ämnar att rätta till op_return-gränsen med mera:

https://bip444.github.io/
https://github.com/bitcoin/bips/pull/2017/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in