Citat:
Ursprungligen postat av
EnCarte
Det är väl ingen som förnekat det. Det betyder förstås att vi erkänner det. Det är du som i sten vägrar erkänna när vi säger att män är bättre på något.
Män är förstås bättre i alla sporter. Bättre i schack, mer allmänbildade, uppfinner mer. Mer meriterade inom forskning. lättare att se mönster, mer tävlingsinriktade. Dominerar på den över skalans när det gäller intelligens. Kan räkna upp massor med saker.
Men att erkänna det, vill inte lilla damen. Då blir det tvärstopp och hon kommer med massa vinklade undersökningar eller försök till bortförklaringar.
Så du ska nog inte kasta sten i glashus. Du för ett könskrig. Eller kan du erkänna de här skillnaderna? Få höra?
Män är inte mer allmänbildade än kvinnor.
Har någon förnekat att män får bättre tider osv i diverse sporter? Det är väl ganska uppenbart med tanke på skillnader i muskelsammansättning osv.
Män är inte
mer tävlingsinriktade än kvinnor. Elitidrottskvinnorna är lika tävlingsinriktade som elitidrottsmännen. Kvinnor är jävligt tävlingsinriktade genom hela skolgången. Mer så än pojkarna/männen, osv.
Sen är det sedan länge konstaterat att det finns en liten liten skillnad gällande IQ mellan män och kvinnor till mäns fördel. Med det sagt, gällande generell intelligens är skillnaden i stort sett obefintlig.