Citat:
Ursprungligen postat av MiJe
Norrköpings Tidningar Torsdag 6 februari 1975
Sidan 2
Dödskalle hängde på stolpe
ÖSTHAMMAR (TT) Ett kranium har hittats under märkliga omständigheter på vägen mellan Gimo och Ekeby i Östhammars kommun. Dödskallen var upphängd på en av vägverkets kantstolpar då den upptäcktes av en Gimobo som passerade platsen med bil.
Gimobon som trodde att det var en plastavgjutning tyckte att det var ett ovanligt absurt skämt. Han återvände emellertid till platsen och upptäckte att kraniet var äkta. Han gjorde en polisanmälan om fyndet.
Kraniet ska nu ålderbestämmas. Det är relativt litet och härrör gissningsvis från någon yngre människa.
-Vi kan givetvis inte utesluta misstankar om brott, säger kriminalinspektör Olof Falk vid Tierpspolisen som utreder fyndet
Verkligen intressant MiJe! Tyvärr har jag inte hört talats om detta makabra "skämt" förut.
Hoppas någon av alla duktiga medlemmar, och som kanske kommer från trakterna av Tierp och Östhammar, har hört talats om detta förut?