Blå ögonfärg genereras genom recessiva anlag. En person har 2 anlag. En blåögd person har bara 2 blåa anlag för ögonfärg. Således kan två blåögda föräldrar bara få blåögda barn. En brunögd förälder kan däremot ha ett anlag för blå ögon och ett annat för bruna ögon. Brunögda anlag är dominant så det räcker att man får ett för att få bruna ögon.
Så har dina föräldrar blå ögon båda två är det någon mer som har ett finger i spelet...
Därutöver är blåögdhet en mutation som utvecklats långt efter brunögdhet. Tycker du ska känna dig mer originell, TS, med bruna ögon, då blåa ögon inte är mer än en äcklig mutation.
Jag ser inte problemet. Jag hade tidigare en relation med en kvinna som hade riktigt hasselbruna ögon vilket ramades in av ett chokladbrunt hårsvall och ett ansikte mejslat av Amor själv. Hennes ögon var faktiskt det som gjorde det för mig.
Var glad att du inte har ögonfärg som jag, en bastardkulör sprungen ur rasblandning mellan ljusblåa och grågröna ögon.
Det är väl bara att leva med det, vi med bruna ögon ska inte behöva ha arier-komplex. Känn dig lite speciell istället, när jag gick i skolan var jag den enda i klassen med bruna ögon och var istället populär hos det motsatta könet på grund av detta exotiska anlag
Jag har bruna ögon med grönt i och en mörkblå kant runtomkring. Har alltid tyckt det är coolt, men nu så ville jag play it up lite för skojs skull. Har ett synfel, orkar inte alltid ha på mig glasögon så jag testade färgade linser. Blev förälskad i en grå nyans, jättefint. Men det är skitjobbigt att ha på sig linser en längre tid, särskilt när dom är färgade. Efter bara några timmar känns det rejält, jag blir tårögd och röd. Känns som om jag har grus i ögonen. Inte så skönt. Färgade linser kan aldrig bli lika bekväma som ofärgade tyvärr.
Så nu har jag inte orkat ha dom på över en månad, men det var kul att testa.
Var glad att dina ögon är ljusa. De som har mörka ögon, jag är en av dem. Ögonen ser bokstavligt talat svarta ut. Det är ett helvete, var sitter pupillen? Ingen aning, mina ögon är så mörka så man knappt ser den. Du är lyckligt lottad som fick ljusbruna ögon. Mina är mörkgröna, väldigt mörka.
+ Min kompis har färgade linser, hon har egentligen bruna ögon men tog en grön färg. Ser så himla oäkta ut så det inte är sant. Man ser tydligt att hon har linser. Är skitfult.
__________________
Senast redigerad av kimjulias 2014-05-02 kl. 08:36.
Anledning: tillägg
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!