Citat:
Ursprungligen postat av Christopher.
Moskva är en rik storstad som hyser flest rika människor i världen. Där är arbetslösheten ca 0.8% jämför med Stockholm där arbetslösheten är ca 10-15 gånger större. Väst borde ta in nationalekonomer från Moskva för att råda bot på vår stagnation.
Det roliga var att arbetslösheten var nära att gå över en procent i Moskva och då skyndade myndigheterna att sponsra näringslivet för att hålla nere den oacceptabelt höga siffran. Här i Sverige sitter regeringen mest och rullar tummarna medan man i Ryssland ångar på som ett lokomotiv där bara skyn är toppen.
Ja, situationen i Moskva och andra rikare storstäder är en helt annan än den i Ryssland i stort. I Moskva har en hög efterfrågan på kompetent arbetskraft drivit upp lönerna till nivåer som oftast överskrider de i Sverige. Detta innebär dock att fattigare delar av landet samtidigt har arbetslöshetsnivåer som är betydligt högre än detta, då de ryssar med den kompetens som efterfrågas av företagen så gott som alltid söker sig till metropolerna. I Sverige är arbetslösheten betydligt jämnare fördelad över de olika regionerna. Fast det stämmer nog att vi har en del att lära av Rysslands hantering av finanskrisen.