Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Enligt det här spåret skall alltså en tysk (Franz Esser) ha samarbetat med trion från Sydafrika. Han ordnade fram en bil (tysk reg.), och troligen följde han sedan också med trion upp till Sverige. Det verkar finnas ganska mycket uppgifter som ger stöd åt det här scenariot:
- Polisen får redan på måndagen eller tisdagen in tips om att den springande mannens handledsväska kan ha innehållit en walkie-talkie som användes för att hålla kontakten med de andra i gruppen. Det här är det allra första tipset om walkie-talkie, och har alltså (till skillnad från de hundratals andra tipsen om walkie-talkies) inte kunnat inspireras av uppgifter i media.
- En man skall vid 23:23 ha stått i korsningen Tunnelgatan-Olofsgatan med en walkie-talkie, och på tyska dirigerat eller anropat en flyktbil (tipsaren verkar ha haft otillbörliga förhållanden).
- Det kommer in flera tips om att en springande man klädd enligt signalementet (mörk rock och handledsväska) vid Snickarbacken skall ha hoppat in i en mellanblå bil som försvinner i hög fart norrut. De flesta av de här tipsen kommer från en eller flera som är ute och vänstrar.
- En mellanblå bil skall någon minut senare ha stannat till vid Järva krog, och sedan efter någon omlastning ha fortsatt västerut (även här skall det ha pratats tyska). Vittnen till det här är en man och en kvinna som är gifta "men inte med varandra".
Kan det vara så att SE var en mördare som agerade ensam och på impuls på själva mordnatten när han mördade OP och först efter mordet tillämpade de kunskaper han lärt sig på sina dyra reklamutbildningar?
Den rent hypotetiska GM-SE lyckades enligt hypotesen genom olika avancerade reklamförfaranden engagera en stor grupp människor som överöste media och polis med villospår om walkie talkies och tyskar?
De som GM-SE enrollerade för denna geniala plan för att manipulera både media och polisen behövde inte ens själva känt till att det var SE som mördade OP. De kan genom smart manipulation från GM-SEs sida tipsat både media och polis om WT och Tyskland utan att själva veta vem som mördade OP.
Det fanns en telefon i stugan i Idre, så ME kan ha ringt till polisen om den blå bilen därifrån eftersom tipset kom in till polisen via telefon.
Man anar att just "vänstrandet" och umgänget med prostituerade kan vara en gemensam nämnare som tyder på att en individ, men något begränsad fantasi, satt ihop "Engströms påhittade scenario", nämligen SE själv. Det är faktiskt inte rimligt att olika individer anför liknande skäl till varför de vill vara anonyma och det gör att vi kan dra slutsatsen att en hypotetisk GM-SE ligger bakom påverkanskampanjen.
Lappen som hittades av PH i sopkorgen utanför SEs kontorsrum tyder på att GM-SE-kampanjen om Tyskland pågick för fullt efter mordet.
SE uppger själv i ett av sina förhör att han varit i kontakt med en journalist, vilket kan ha varit i påverkanssyfte. Senare bearbetade SE privatspanarna Wall och Anér genom att bjuda in dem på fika i Skandiahuset. Det verkar därför troligt att SE manipulerade media vilket passar bra in i Resslers teorier om hur mördare likt GM-SE förväntas agera.
"De flesta som passar in i Resslers teorier är mördare."
Jag får tacka dig Draifos för att du såg mönstret med de vänstrande uppgiftslämnarna då det kan ha varit enda svagheten i GM-SEs vilseledningskampanj om WT och Tyskland.