Ha! Jag visste det. Jag har aldrig hrt talas om natriumhypoklorit i fast, ren form och antog direkt att den inte r stabil under normala frhllanden. Men nr jag frgade morsan var hon inte s sker
Det stod ingenting om detta i Hgg (iaf inte vad jag sg ), men det stod dremot att klorat disproportioneras till perklorat vid rtt temperatur, vilket r mer stabilt n klorat.
Citat:
Jag skulle inte lita p ngot som str i SWI, ta reda p mer information om mnet i frga. Jag avrder d helt och hllet frn att tillverka ngot som du inte verkar veta ngot om.
Skrp dig! 70% av svaren p detta forum ser ut shr. Om du lser min post s frgar jag ju om mnet i sig. Det framgr ju att du inte r direkt insatt du heller. Man behver ju inte direkt vara kemist fr att slnga ifrn sig ett snt dr larvigt "jag rkar veta att atcp r farligt och drfr r jag en respekterad kemist" - svar.
Jag lade ocks mrke till att du inte svarade p min primra frga, utan direkt skte dig till en frga som (enligt dig) tillter ett snt larvigt svar.