• 1
  • 2
2013-03-22, 23:42
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 41DS
Ja, fast jag tycker det är riktigt dåligt att det inte är stängda dörrar iaf när det rör sig om folk under 18 år. Det är ju extremt påfrestande som offer i en rättegång redan liksom.

Fast vad händer då med rättssäkerheten? Hur skall den kunna garanteras om inte externa medier har tillgång till att granska att allt går rätt till?
Citera
2013-03-22, 23:46
  #14
Medlem
Zoiders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 41DS
Det handlade om hot att utföra våld, ej något sexuellt av något slag.



Du menar att en rättegång där en ungdom som går i grundskolan som har blivit hotad med allvarligt våld av en vuxen öga mot öga inte är känsligt fall? Varför skall andra ha med det att göra? Du vet antagligen inte hur det är att vara offer i en rättegång.

Att du blev hotad av vuxna öga mot öga i grundskolan oavsett anledning kan vara känsligt för dig Ja men för att det ska vara stängda dörrar krävs det att informationen kan komma att skada dig ifall den kommer utanför rättssalen. Låt mig ge ett exempel.

"Kalle hade blivit antastad av sin mattelärare i grundskolan och nu sitter han i vittnesstolen mellan den tilltalade och sitt målsägarbiträde" - Under detta hypotetiska vittnesmål kan det vara stängda dörrar så att inte dina klasskompisar eller andra ska kunna använda det du säger för att håna eller utsätta dig för psykiskt våld.

Jag kan helt förstå att det är svårt att behöva prata inför okända människor, men det är ibland helt enkelt ett nödvändigt ont. Man får helt enkelt bita ihop och berätta ändå.

Se lagen i sin helhet i Rättegångsbalken 1942:740, Kap 5, 1§.
__________________
Senast redigerad av Zoider 2013-03-22 kl. 23:49.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in