Citat:
Ursprungligen postat av
Darkwing Duck
Du "glömde" nämna att han är USA:s mest inflytelserika kommunist som hyllar upprorsmakare och diktatorer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Är han uttalad kommunist och agerar som en sådan så är han självklart övervakad och har en egen liten fil. Det hade han haft även i Sverige. Är inte kommunism förbjuden i USA har jag för mig. CIA har nog bra koll på ev. vänstermänniskor i landet. Åtminstone om dom är uttalat kommunistiska.
Han är frihetligt socialist/syndikalist.
Han är bra långt ifrån "kommunism" och stödjer knappast några diktatorer. Att Sovjet kollapsade anser han vara positivt och han har kritiserat i stort sett alla "kommunistiska" stater i Asien. I hans bok "Att förstå makten" så redogör han varför han tycker Sovjetunion snarare bör ha klassats som fascism istället för socialism. Han brukar även kritisera Marx och marxister rejält.
De som kallar han kommunist är snarare de typerna som klassar allt till vänster om liberalism som massmördande sovjetiska kommunister.