Citat:
Ursprungligen postat av
Saucealicious
Så det faktum om att jag upplyste kunden om att jag var lite osäker på priset samt att vi skulle meddela kunden utifall att det gällde ett annat pris ingår inte i detta så kallade avtal?
Prisskillnaden är närmare 40%. Det handlar om ett inköpspris exklusive frakt mot ett försäljningspris inklusive frakt.
Du sitter ju här och ljuger för oss.
Nu kommer du med en helt annan jävla version som inte alls stämmer överens med det du sa först.
Citat:
Ursprungligen postat av
Saucealicious
Jag lyckades hitta vad kunden ville ha och gav denne ett pris, tog namn och telefonnummer och sa att vi skulle ringa när varan anlänt så kunde kunden komma hit för att hämta varan samt betala då..
Kunden ville köpa en vara. Du gav han ett pris, du skulle ringa när den anlände, kunden skulle då komma och betala.
Det här innebär att ett avtal är slutet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Saucealicious
Senare fick jag veta att jag sagt helt fel pris till kunden då jag missuppfattat en sak på datorn När jag nu ringde kunden idag för att berätta att jag gjort fel samt ge denne det riktiga priset och för att fråga om kunden fortfarande var intresserad så blev hen riktigt förbannad ..
Det var inte alls så att du gav honom ett preliminärt pris som du skulle återkomma om utan du gjorde fel helt enkelt. Idiot.
Nu kommer väl den här kunden aldrig att t ex göra ett täckningsköp och kräva er på mellanskillnaden så du klarar dig troligen undan. Nolla.