• 1
  • 2
2005-08-16, 01:33
  #13
Medlem
fattonys avatar
Hur pass ppet sljs det? Mste man knna ngon dr?
Citera
2005-08-22, 01:05
  #14
Medlem
Profaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bloodhound
Hur r tillgngligheten? Frekommer det gatulagning?
Citat:
Ursprungligen postat av fattony
Hur pass ppet sljs det? Mste man knna ngon dr?

Som man kan venta sig so ar tillgangligheten mycket hog i Colombia och du behover inte leta lenge for att hitta nogon som seljer till dig. Dermed inte sagt att det ar lett for en turist att verkligen kopa knarket.

I vissa "doliga" omroden forekommer forseljningen helt oppet och utan att varken seljaren eller koparen forsoker dolja det. Men kommer du dit som turist och forsoker kopa so blir du garanterat lurad po priset, och dessa omroden som jag talar om ar so jelva farliga att ditt liv ar i fara bara av att befinna dig der (ingen overdrift).

Ar du deremot Colombian, pratar spanska och/eller kenner nogon som ror sig i dom kretsarna so ar det en helt annan sak. Do kan man mycket vel kopa sig en joint for en 5:-.
Citera
2005-08-22, 01:18
  #15
Bannlyst
Det lr vara mycket mycket mycket lttare att bli rnad, mrdad och dumpad om man ger sig ut som turist och vill kpa grejer n i Sverige. Som en colombian jag knner sa om colombianska rnare: Har du pengar s ddar de dig fr att du r vittne, har du inga pengar s ska du d fr att du slsar rnarens tid.
S tnk om gubbar.

Tjacktorsken: sveriges frsta tjackoet.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in