Citat:
Jag lusläste både FUP och domar så snart de blev offentliga och min uppfattning är att det visserligen kan anses bevisat att NB har varit i kontakt med Lisas kropp/kläder, men att det saknas bevis för att det var han som dödade henne. Att Lisa mördades i ladan anser jag också vara fastställt, men jag menar att dna-spåren och vittnesiakttagelserna som mest skulle kunna visa att NB var behjälplig med bortforslandet av kroppen.När det gäller de fyra vittnen (två par) som såg litauernas bil komma körande i hög fart på vägen mellan Blomberg och Martorp vid 19-19.30-tiden på söndagen så tycker jag inte heller att deras uppgifter väger särskilt tungt som bevis mot NB:
"L*rs har inte gjort någon iakttagelse av personen som körde fordonet och han kan inte heller säga hur många som befann sig i fordonet."
"M*lin [...] minns inte hur föraren såg ut eller hur många personer som befann sig i bilen."
"Thom*s kan inte säga vem utav dem det var som körde. Han kan inte sära på dem om han inte ser dem samtidigt."
"Annik* kände igen mannen som en arbetare på den stora gården. Annik* beskrev honom som 30-35 år, blond frisyr med lugg, ganska korthårig, normal kroppsbyggnad. Han bar solglasögon eventuellt pilotsolglasögon med mörkt glas i." "Annik* säger att hon är helt säger på att det var en av de litauiska bröderna som åkte förbi dem och hälsade."
Men vem av dem satt bakom ratten? Hur lätt är det att i hast skilja på de här två bröderna när de bär mörka pilotglasögon?
https://minfil.org/f3g1m8beb2/SOLGLAS_NB_AB.jpg
Dessutom bör man kanske också notera att de enda spår man hittade på solglasögonen var AB:s fingeravtryck.