Citat:
Ursprungligen postat av
Gusselby
De umgicks inte med någon. De höll sig helt för sig själva. Litauer gör kanske alltid så. Själv tycker jag att det är lite märkligt trots eventuella språksvårigheter. Ingen vet särskilt mycket om dem i Blomberg alltså. Kanhända har grannar m fl uttryckt sig diplomatiskt. Vi vet inte vad de egentligen tycker.
Jo vi vet vad godsägaren och de som uttalat sig om dem tycker. De säger att de är normala och trevliga. De har jobbat för i 6 är. Varför skulle de ljuga om det?
De jobbade 6 dagar i veckan. Jag tror knappast någon annan i en liten bygd i samma ålder hade umgåts så mycket med andra än familj och kollegor om de jobbar 6 dagar i veckan. Det är inget konstigt alls.
Finns ingenting på den misstänkte i nått lands polisregister. Han kan inte klassas som nått annat än fullt frisk och helt normal tills motsatsen är bevisad. Hur kan det komma sig att en sådan individ begår ett sådant bestialiskt mord och sedan blåneka så länge.
Varför skjuts rättegången upp? Stämmer det som LGWP säger att det är riktiga amatörer som uträtt detta så har jag ännu svårare att tro de har rätt man.
Har man sedan tidigare stora och kända fall i det svenska rättsväsendet som fallerat i åtanke så skulle det inte alls vara speciellt konstigt om även det här gick åt skogen.
Allmänläkaren och obducenten dömdes på felaktiga grunder. CP dömdes på felaktiga grunder. Joy Rahman sätt oskyldigt dömd i flera år. Thomas Quick dömdes felaktigt för 7 mord. Då undanhölls till och med DNA-bevis från annan människa.
Jag ser inget hinder att det även här har dragits felaktiga slutsatser, skarvats och att de redan bestämt sig tidigt. Speciellt om det är amatörer som varit involverad.
Det ligger en hund begraven. Tror fortfarande de har fel kille. Blir mer och mer övertygad.