2015-11-08, 16:47
  #100177
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vierstein
Det är inget bevis för NBs oskuld att det inte finns spår på tejprullen. Oavsett vem som är GM har hen inte lämnat något spår på tejprullen. Varför skulle NB vara sämre än någon annan GM?
Nej, men det är en gåta.
2015-11-08, 16:47
  #100178
Medlem
exquisitelys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vastmanlanning
I rättssalen fanns bara en man att välja på.

Vilket inte innebär per automatik att man säger "ja det är han som sitter där".
2015-11-08, 16:47
  #100179
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vierstein
Det är inget bevis för NBs oskuld att det inte finns spår på tejprullen. Oavsett vem som är GM har hen inte lämnat något spår på tejprullen. Varför skulle NB vara sämre än någon annan GM?
Självklart inte - däremot har det varit ett visst händelseförlopp och frånvaron på en väldigt hanterad tejprulle kan indikera att han använt handskar inledningsvis. Finns inget på snaran runt halsen heller. I sin iver kan NB likaväl ha tappat kontrollen och plockat av sig dem - välplanerat först och sen upphetsad/exstas. Samma sak efter brotten men då pga adrenalinpåslag/stress.
2015-11-08, 16:48
  #100180
Medlem
Snowsmiles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av klurigkluring
Har polisen följt denna tråd tro? Hur har de annars hittat siten Urbota Inskränkthet som de har lagt en del tid på att undersöka? FUP s. 970 och framåt.

Givetvis, något annat vore tjänstefel
2015-11-08, 16:50
  #100181
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vierstein
Adriana berättade att mannen luktade rök och ingenting om att han rökte. Finns det någon uppgift i FUP om någon fimp? Kanske ska vi fimpa hela fimphistorien, NB är med största sannolikhet rökt i alla fall.

Tack för det svaret (om ditt svar speglar sanningen). Jag har nog antagit att andra postare haft bättre kännedom om fimpens vara eller icke vara än jag själv haft.
2015-11-08, 16:51
  #100182
Medlem
Snowsmiles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Personen som ropade in joggerskan vid ”elcentralen” uppgavs i FUP ha rökt på platsen. Cigarrettfimpen återfanns på plats och omhändertogs av tekniker för DNA analys. Här fanns alltså en ypperlig chans att ”binda” NB till händelsen. Men cigarettfimpen skickades aldrig in för analys. Varför? Jag tror att det kan vara så enkelt som att fimpen inte överensstämde med det fabrikat som NB röker. Så va det då NB som kallade på joggerskan?

Källa?
Tror du har fel, uppgiften var att han stank rök, vilket NB gör enligt fler utsagor, bla personer i butik...
Kollar man mängden cigg och att han tvättar sig mindre ofta så kan man räkna ut att han formligen STINKER rök på typ 3-5 m håll lär man känna det.

Det är ytterligare ett signalement man ska ta i beaktande
2015-11-08, 16:53
  #100183
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av torskrygg
Kanske är inga fakta i fallet tyvärr.
Vet man att de saker du hänvisat till inte har undersökts?
Nu kommer du med frågor istället för att svara på det jag frågade.
Det är inget gångbart sätt att diskutera att besvara frågor med nya frågor.
Kan du komma med en rimlig förklaring till hur de andra inblandade helt
kunnat undgå att lämna några som helst spår så vore nog både jag och en
hel del andra i tråden väldigt tacksamma
Det finns en hel drös med skribenter som har detta upplägg att aldrig
komma med en rimlig förklaring till sina påståenden utan endast hävdar
sin åsikt och möter besvärliga och påträngande frågor med nya frågor.
Så diskuterar inte en seriös skribent.
Man står upp för sin åsikt och förklarar sakligt och vettigt hur man kommit fram
till just den åsikt man pläderar för.Så går en bra diskussion till.


Tack för ett alldeles utmärkt inlägg!

Är precis som du beskriver det, hela tiden. Inga rimliga förklaringar till alternativen, eller inga förklaringar alls - utan bara nya frågor och ifrågasättanden. Underlag och fakta är ointressant och tror man att NB är skyldig så har man tunnelseende och har påverkats av pöbeln och media.
Skulle vara intressant att någon gång få förklaringar och svar från de som fortfarande hävdar att NB är oskyldig, men det är som du skriver, frågor besvaras med frågor - är ingen diskussion.
__________________
Senast redigerad av blackmolly123 2015-11-08 kl. 17:16.
2015-11-08, 16:58
  #100184
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vastmanlanning
Är det någon som kan förklara att inget främmande DNA finns på tejprullen, bara från LH?

Troligen är dödsorsaken strypning.
Sen hängdes kroppen upp i ett snöre, det var ingen snara.
Därefter sker tejpning.
Silvertejp går enligt mångas utsago inte att hantera med handskar.
Varför finns då inget icke Lisa DNA på tejprullen?
Det kanske går ganska lätt att undvika att överföra sitt DNA till ett föremål och man är ren. Att Lisas DNA hamnade på rullen kan ha berott på att rullen virades flera varv runt hennes huvud och att det fanns blod i hennes ansikte.
2015-11-08, 17:02
  #100185
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Det kanske går ganska lätt att undvika att överföra sitt DNA till ett föremål och man är ren. Att Lisas DNA hamnade på rullen kan ha berott på att rullen virades flera varv runt hennes huvud och att det fanns blod i hennes ansikte.

Ett alternativ är att Lisa gråtandes och snörvlandes har tvingats att tejpa sig själv för att Nerijus ville undvika att ta i tejp och rulle.
2015-11-08, 17:02
  #100186
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vastmanlanning
Vem var mannen som Lena såg tillsammans med NB?
Det var AB (vilket framgår av förhör med AB resp. NB); - LS såg fel.
Citat:
Ursprungligen postat av Vastmanlanning
Vem ställde lastaren i ladan på söndag kväll?
Med stor sannolikhet: NB.
Citat:
Ursprungligen postat av s. 180
På måndagen frågade därför AJ N varför de använt teleskoplastaren. N blev mycket nervös och svarade att han inte använt maskinen. Han uppträdde på ett sätt som AJ aldrig tidigare sett.
AB svamlar om ”en grön traktor med gafflar på”; s. 1148.

Det är inte uteslutet att NB varit ute och provåkt sträckan Ladan – Martorp.
2015-11-08, 17:04
  #100187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Addhoc
Ett alternativ är att Lisa gråtandes och snörvlandes har tvingats att tejpa sig själv för att Nerijus ville undvika att ta i tejp och rulle.

Eftersom tejpning troligtvis skett efter upphängning tror jag inte på det scenariot.
2015-11-08, 17:05
  #100188
Medlem
PeterNosters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spanaren321
Signalamentet på mannen som går ut från ladan påminner mer om NB:s lillebror.

Har han mörkt rufsigt hår av medellängd?
På bilderna i fotokonfrontationen ser jag ingen skillnad i hårfärg mellan bröderna.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in