2016-01-13, 00:04
  #112129
Medlem
Att hon var död vid upphängningen baserar jag på att det är lättare för honom att få upp kroppen i luften om hon är död än om hon lever och sparkar och slår med händerna till exempel. .
2016-01-13, 00:04
  #112130
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reviews
Du har så rätt i att det är kombinationen av dessa faktorer som är olycklig.

Empati handlar mycket riktigt om föreställningsförmåga; om hur vi människor kan reagera och agera i olika situationer. Till det krävs abstrakt tankeförmåga där vi kan föreställa oss situationer som vi själva inte har upplevt.
Föräldrarna har redan uppgett att L*sa var empatisk och hjälpsam, vilket gör det än mera troligt att hon inte anar oråd när en arbetare till farbror Arne ber om hjälp. Även den betydligt mer luttrade A*riana stannade till och tyckte att hon borde hjälpa till. Obehagliga vibbar fick henne dock att avstå en promenad till bilen.
Att L*sa följde med sin gärningsman är, kort och gott, fullt förståeligt.

Mannen som pizza-vittnet såg komma ut från ladan liknar NB till beskrivningen och det bör också vara NB - vem annars? Vittnet hämtar ut sin pizza kl 18.31. Körtiden däremellan är beräknad till 5 min, enligt honom själv.
När blev NB sedd, utifrån den uppgiften? Mellan kl 18.23-18.25 verkar rimligt. Hur långt tid tar det för NB att komma fram till mopeden där L*sa redan sitter startklar med hjälmen på huvudet och plastkassen nedstoppad? C:a en minut från det att pizza-vittnet passerar ladan.

NB ber L*sa om hjälp med något -Det är klart, svarar L*sa (metalliskt klick hörs när nyckeln stoppas in i låset), någon svarar henne......(samtalet avbryts därefter).
Strax innan har hon skickat sms till sin pappa och har höger hand fri. Hon kommer åt sin iPhone av misstag med handen och ringer upp senaste kontakten kl 18.26. Kodlås fördröjt?
Väl inne i ladan blir hon slagen bakom höger knä med ett föremål från verktygslådan (?) och handsken flyger iväg. Fallet framåt ger jordiga träningsbyxor (hö framsida i knähöjd) och blod från läpp och/eller näsa på hjälmens insida. I FUP ser det ut som att blod även har avsatts på framsidan av kragen, fast vet inte om det stämmer.
Örhängen som trillar av här och där betyder att fästena (plopparna) sitter löst. Mamman berättar att L*sa bar billiga örhängen och dessa fästen är inte lika hållbara.
Tack. Det är exakt detta jag har i bakhuvudet när jag skriver. Samt att det är en given förutsättning för att öht begripa: abstrakt tankeförmåga.
Ser att det sammanfaller med mitt tidigare inlägg där jag la in pizza-mannen eftersom det yvades om denna.
Blod från framsidan kragen har jag inte sett, däremot blodbesudling på insidan hjälmen dock ej mängd (?) - det kan vara makroskopiskt och från ett tidigare tillfälle. ÅK gör ingen större affär av detta iaf. Därav tror jag inte den satt på ens.
Citat:
I en undersökt besudling på insidan vid munområdet påvisades blod.
Har hon vurpat tidigare kan hon likaväl ha bitit sig i läppen och blött. Hjälmen lär ha varit på vid detta tillfälle:
Citat:
Han hade då ordnat så att Lisa skulle vara barnvakt åt en kollega och hans fru så att de skulle kunna komma på festen. Lisa skulle då åka moped till hans kollega. Hon hade kört omkull på vägen dit och hon skrapade bl a knät. Han sa att de skadorna som var på mopeden nu kom från det tillfället.
2016-01-13, 00:07
  #112131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FelipeVilla
Hjälmen åkte av redan vid ingången till ladan och sannolikt tappade hon örhängen då när han övermannar henne,sen tror jag att han stryper henne genom att trycka sina händer runt hennes hals när hon ligger ner.Hon blir medvetslös och därefter sker själva upphängningen. .

Tejpningen av ansiktet sker efter att hon dött och han har skurit ner henne.Och han tejpar ansiktet för att försäkra sej om att hon inte kommer blöda från näsa eller mun.

Jag är inte säker på att tejpningen skett efter döden.
Tror mer tejpen beror på att tysta LH.
Har för mig att jag sett detta hända i någon film.
2016-01-13, 00:07
  #112132
Medlem
Mooskys avatar
Radion nu Rönnbäck kallar två nya vittnen. HR har inte tagit ställning till dom ännu. Den ena är hans chef Undrar var hon fått det ifrån?
2016-01-13, 00:08
  #112133
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moosky
Radion nu Rönnbäck kallar två nya vittnen. HR har inte tagit ställning till dom ännu. Den ena är hans chef Undrar var hon fått det ifrån?
Va? Johansson eller menar du nån annan? (NL)
2016-01-13, 00:10
  #112134
Medlem
Så du menar att tejpningen skett innan döden??Men hur skulle han isåfall se på hennes ansikte eller ögon att hon verkligen var död innan han skär ner henne?Jag tror tejpningen skedde efter döden för att inte massa blod skulle blöda ner mera än det blod han redan avsatt..
2016-01-13, 00:11
  #112135
Medlem
XeniaOnatopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moosky
Radion nu Rönnbäck kallar två nya vittnen. HR har inte tagit ställning till dom ännu. Den ena är hans chef Undrar var hon fått det ifrån?
SR P4 Skaraborg: Försvaret vill höra godsägaren i Lisa Holm-rättegång
Citat:
Hon meddelar att det handlar om en person som inte finns med i förundersökningen. Vem detta är eller i vilket syfte hon vill höra denne uppger hon dock inte.

Det andra nya vittnet som Rönnbäck vill höra är godsägaren till Blombergs säteri, Arne Jönsson, som även är 35-åringens arbetsgivare.
2016-01-13, 00:13
  #112136
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ToZon
Ynkryggen började ju lipa i förhör när man kom in på gripandet och någon polisman hade puttat till katten med foten, säker i det stök som blev när nämnde NB satte sig till motvärn.
Katten kunde han lipa över men i övrigt är han fullständigt känslokall.
Förväntat beteende finns utifrån vissa situationer - är det så äkta månntro?
Kan vara inlärt via att studera omgivningen..
2016-01-13, 00:13
  #112137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moosky
Radion nu Rönnbäck kallar två nya vittnen. HR har inte tagit ställning till dom ännu. Den ena är hans chef Undrar var hon fått det ifrån?

Var har du fått det ifrån två nya vittne???
Hans Chef.
Det framgår inte i Radion.

http://sverigesradio.se/sida/gruppsi...97&grupp=22199
2016-01-13, 00:14
  #112138
Medlem
Arne Jönsson kallades ju inte till tingsrätten för man ansåg att han inte kunde tillföra något och att han hade gäster på mordkvällen.Fattar inte vad han ska kunna tillföra nu??..
2016-01-13, 00:15
  #112139
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
Vad får en sadist att njuta av en död människas hängande? https://sv.wikipedia.org/wiki/Sadism

En död människa känner inte smärta, förödmjukelse eller störs av att någon uppträder tvingande.
Nej men va intressant - säger du det? Hade nog ingen en aning om...
Och eftersom nekrofiler inte använder silvertejp som sexualsadister däremot brukar njuta av så är det förfärligt långsökt det du kommer med.
2016-01-13, 00:21
  #112140
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pelle9876
Jag är inte säker på att tejpningen skett efter döden.
Tror mer tejpen beror på att tysta LH.
Har för mig att jag sett detta hända i någon film.
Jupp. Jättenormalt. På film.
Men inte fan behövs det flera meter silvertejp för att tysta en människa.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in