• 9
  • 10
2017-10-07, 22:55
  #109
Medlem
Tanuss avatar
För att ta reda på vilka områden där laglydiga och självförsörjande människor är utsatta för hot och våld, så kallade utsatta områden, behöver du ingen lista från polisen.
Du behöver bara surfa in på två ställen så kan du se själv.
Val.se och scb.se
Där vänsterröstare är i majoritet och etniska svenskar i minoritet så har du dina "utsatta områden"

Det finns inget område där vänsterröstare är i majoritet och etniska svenskar i minoritet som inte är en nogo.
Det finns heller inget område där vänsterröstare är i minoritet och etniska svenskar är i majoritet som är en nogo.

Allt är jätteenkelt. Femtiotusen nya poliser och ett fullständigt avskaffande av alla bidrag. Det blir rörigt ett tag men sedan är alla nogo återtagna och de importerade vänsterröstarna återbördade till sina naturliga habitat. Finns vilja finns väg.
Citera
2017-10-09, 09:57
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jesper98.
Ungdomarna har allt mindre saker att sysselsätta sig med i dagens samhälle. Man stänger ned fritidsgårdar, bibliotek och nu senast skolan på Bäckby, klart att det blir oroligheter i samhället då. De som inte har speciellt bra närvaro på Bäckbyskolan, kommer med 100% säkerhet ha sämre närvaro när de blir flyttade till en annan skola. Det gör att ungdomarna inte kommer ha de rätta verktygen för att lyckas i framtiden.
Det är anledningen till att Bäckby är med på den listan, samhället har ett lika stort ansvar i dessa frågor, som de enskilda individerna har.
Jag har kompisar på Bäckby, de känner sig inte det minsta otrygga och utsatta. Det är snarare de äldre individerna som anser Bäckby vara ett utsatt område, de som inte är uppväxt med tekniken vi har idag, dvs nyhetsrapporteringen osv direkt i mobilen...
Det är buset som är orsaken och det ska hanteras polisiärt, inte med fler fritidsgårdar i en tid när många ungdomar knappt anser sig ha tid att vara i skolan.
Citera
2017-10-09, 11:02
  #111
Medlem
Fris avatar
"Fritidsgårdar" har ju alltid misslyckats fullständigt. Noll effekt på minskad brottslighet. Pedofila socialassistenter som är indoktrinerade med ideologiska glosor istället för att ha någon utbildning i fungerande socialpsykologi. Skulle vara intressant att se en korrelation mellan antalet fritidsgårdar och antalet ungdomsbrott. Jag tror att fritidsgårdar ÖKAR ungdomars brott. På vardagskvällar ska eleverna vara hemma och göra läxan eller träna sin sport. På helger ska de hitta på nånting roligare än att hänga på en fritidsgård, som en utflykt med familjen till en skärgårdsö eller ett museum.

Offentlig sektor kan omöjligen befatta sig med människors fritid. Det tar människor hand om själva utan översittande mellanhänder och pedofila socialassistenter som aldrig åstadkommit någonting av att leka med ungdomsbrottslingarna.
Citera
2019-11-17, 11:35
  #112
Medlem
konstapels avatar
Märkligt hur tyst det blev kring detta ämne, ingenting på två år?

Den senaste listan från juni det här året trendar med flera positiva åtgärder som polis mfl har genomfört i flera av områdena:

https://polisen.se/siteassets/dokume...lsamhallet.pdf
Citera
2019-11-17, 12:04
  #113
Avstängd
53280s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av konstapel
Märkligt hur tyst det blev kring detta ämne, ingenting på två år?

Den senaste listan från juni det här året trendar med flera positiva åtgärder som polis mfl har genomfört i flera av områdena:

https://polisen.se/siteassets/dokume...lsamhallet.pdf

Pilup är får området om invånarna slutar kasta sten på polisen.


Dom värsta no go zonerna som får pilup :
Rinkeby/Tensta, Stockholm
Södra Sofielund (Seved), Malmö
Araby, Växjö

Medan i
Ronna /Geneta /Lina, Södertälje

Fortsätter man att kasta sten på polisen .. Södertäljer är en förlorad stad ändå.
Citera
  • 9
  • 10

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in