Citat:
Ursprungligen postat av
akrylforlibbad
Innebär inte rullning att man bara skjuter skatten framför sig till nästa år? I slutändan blir man tvungen att betala den i alla fall? Som jag fattat det är de avdrag man yrkar på som nybliven företagare sådana som reducerar de skatter man som privatperson betalar till Skatteverket. Jag antar att psykonaut har en anställning vid sidan av sin firma. Om han yrkar avdrag för datorn i firman så räknar skatteverket ut hans slutliga skatt. I och med att firman är nystartad så minskas den med 3 000 kr, om datorn kostade så mycket.
Till min förvåning stämmer det att man kan kvitta förlust mot inkomst från tjänst om näringsverksamheten är ny OCH man kan påvisa att den är aktiv dvs 500 timmar om året.
Det som inte framgår är hur många laptopar man måste köpa för att gå back när man fakturera 500 timmar eller hur man påvisar att man är aktiv om man plockar ut lön utan att fakturera.
Edit. För att det ska funka måste man göra det utan plocka ut lön så jag gissar att det blir tufft att både gå med förlust och visa att man är aktiv.