Citat:
Ursprungligen postat av
Pumpking
Igår var jag på Kents avskedskonsert på Tele2 Arena. Men jag var inte ensam där, utan på sätet rakt framför mig hittade jag ingen mindre än den före detta justitiekanslern Göran Lambertz med tillhörande fru.
Under konserten var herr Lambertz även en flitig filmare och det var inga 10-sekundersfilmer eller konsertselfies utan det var mycket dokumenterande av Kent i långa filmsekvenser, ibland nästan hela låtar. Jag kunde även bekräfta att det var Lambertz när jag såg honom vara inne på Facebook och även lägga upp filmklipp. Jag kollade dock i efterhand och han la inte upp det offentligt utan det verkar endast ha varit för vänner.
Så till frågan, har herr Lambertz begått något brott? Och skulle han kunna bli dömd för det. Jag kan tillägga att jag även har bildbevis på när Lambertz filmar.
Nej, inte rakt av.
Till att börja med, var det förbjudet att filma konserten? I så fall har Lambertz i första hand brutit mot en civilrättslig överenskommelse, att inte spela in konserten. ("Bootleg-problematiken")
I andra hand kan en upphovsrättslig tvist uppstå beroende på vad och hur materialet används. Upphovsrättsligt har Lambertz (!) de ideella rättigheterna (och skyldigheterna, om han brutit mot avtal) till filmen, samtidigt som (beroende på vad som avtalats) Lambertz kan få svara för de ekonomiska konsekvenserna eller skadorna gentemot rättighetsägaren.
I praktiken lär ingen bry sig.