Citat:
Ursprungligen postat av
rex144
Hundratusentals polacker deporterades till Sibirien med även till Kazakstan där de flesta dog av hunger och sjukdomar.
Tiotusentals polacker mördades och dömdes till döden av kommunistiska domare efter 1945 när Sovjet införde kommunistdiktaturen i Polen.
Cześć panie! (Och hej alla andra, också.) Jag antar att du som polack vet det mesta som är värt att veta om relationerna mellan Ryssland och Polen. Det är ett ämne som tydligen spökar i bakgrunden till det som nu sker längs Ukrainas gränser.
Jussi Jalonen heter en yngre finsk historiker, som bland mycket annat studerat och jämfört Finlands och Polens ställning då de tillhörde ryska kejsarriket. Han har gett ut ett arbete om de tappra finska soldaternas insatser när det gällde att banka vett i de upproriska polackerna 1830-31. (Ja, jag ber jävligt mycket om ursäkt för vad de gjorde!

Tiderna var lite andra då, och det fanns inget Flashback där finska knektaslasar kunde söka efter sanning ...)
https://fi.linkedin.com/in/jussi-jalonen-b5961814b
https://networks.h-net.org/node/2844...h-officers-and
Jalonen skriver då och då riktigt bra essäer och kolumner på sin blogg, och på webbplatsen
Uusi Suomi. Tyvärr är texterna bara på finska. Hans nyaste alster vill jag dock verkligen rekommendera - jag skulle tro att Gugel-Tränslejt inte vanställer budskapet mer än nödvändigt. Dess rubrik är
Kanonerna i februari, som anspelar på
The Guns of August av
Barbara W. Tuchman, ett av de klassiska verken om första världskrigets utbrott.
https://jojalonen.wordpress.com/2022...lmikuun-tykit/
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/joj...ikuun-tykit-2/
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Guns_of_August
Jalonen ser det som ytterst sannolikt att spänningarna mellan Ryssland och Ukraina kommer att eskalera till krig. Så nu vet ni det.
Sen går Jalonen in på de rysk-polska relationerna. Enligt honom får Ukrainakrisen inte bara ses mot bakgrund av spänningarna mellan Moskva och Kiev, eller ens motsättningarna mellan Ryssland och västländerna eller Ryssland och Nato. I Vladimir Putins ögon är det ett land framför andra som står i vägen för Rysslands ambitioner, som är Rysslands allra farligaste motståndare. Det landet är
Polen.
Jalonen hänvisar till den essä om ryssarnas och ukrainarnas historiska gemenskap som Rysslands president publicerade i juli 2021.
http://en.kremlin.ru/events/president/news/66181
https://www.atlanticcouncil.org/blog...ial-ambitions/
Essän har citerats ofta, där får man veta mycket om Putins historieuppfattning. Men få läsare lade märke till att Putin nästan varje gång han behandlar en historisk vändpunkt utser Polen till Rysslands centrala motståndare i Ukraina. Han ser också Polen som en ännu värre förtryckare av ukrainarna än Ryssland.
Putins essä berättar att historien - enligt hans tolkning - tog en ödesdiger vändning redan då Ukraina, som en följd av den polsk-litauska unionen, kom i den katolska kristenhetens inflytelsesfär. Det krossade "de östslaviska folkens gemenskap", menar han.
Så följde hetmanen
Bogdan Chmelnytskyjs uppror - en frihetskamp, där Ukrainas folk sökte hjälp från sin trosfrände Rysslands tsar i kampen mot Polen. Polens delningar innebär för Putin att "gamla ryska områden" återbördades till sin riktiga statsgemenskap. På 1800-talet utvecklades ukrainarnas kulturella identitet naturligt som den "lillryska" delen av imperiet. Censuringreppen under tsarväldet var bara en reaktion på de polska nationalisternas strävanden i Ukraina, förkunnar den ryske ledaren.
Efter tsardömets fall använde Polen
Symon Petljuras "ukrainska folkrepublik" som verktyg i kampen mot bolsjevikerna. Under tiden mellan världskrigen rådde ett rent förtryck i västra Ukraina, som Polen behärskade. Putin ser rentav dagens närmade mellan Ukraina och EU-länderna som "ett gammalt polskt och österrikiskt projekt" - en anspelning på samarbetet mellan polska självständighetsaktivister och Habsburgs dubbelmonarki under WW1. Målet skulle vara att göra Ukraina till ett konstgjort "mot-Ryssland".
Jalonen noterar att att Putins utfall mot Polen bara ökat efter att Krim annekterades. I december 2019 beskyllde Putin mellankrigs-Polen för "konspiration" med nazisterna, och kallade Polen "medskyldigt" till andra världskrigets utbrott. En månad senare blev en minneshögtid över Förintelsen i Jerusalem en del av den rysk-polska historiekampen genom det tal Putin höll. I juni 2020 sa Kreml-härskaren att Polens lidanden under kriget var den polska regeringens "eget fel".
Enligt Jalonen är det "solklart" att man i Kreml ser kampen om herraväldet i östra Europa i första hand som en kamp mot Polen. Polen står i en särklass bland de ex-kommunistiska nya EU- och NATO-länderna. Polens ekonomiska tillväxt har i tio år slagit alla förväntningar. Polen har snabbt återhämtat sig från coronakrisen. Polens väpnade styrkor är de femte största i EU. Polen har sedan början bedrivit en aktiv politik i sina närområden, framför allt i Ukraina. Det är en politik med långa traditioner - Polens "östra gränsländer",
Kresy Wschodnie, var (och är kanske än?

) en viktig del av den nationalistiska nostalgin.
Det polska intresset för närområdena är för ryssarna ytterligare ett av de många "geopolitiska" orosmomenten. Putin ser Polens uppstigande till regional maktfaktor i ljuset av 500 års historia. Enligt en sådan tolkning håller Polens
szlachta (Jalonen använder inte ordet för den polska adeln, det är min egen förbättring!

) ännu en gång på att utvidga sin maktsfär på Rysslands bekostnad! Polens inflytande i Ukraina hotar den nationella myten från Kievrus' dagar om hur Ryssland uppstod. Och Polen håller på att föra in Västerns vapen i närheten av Rysslands hjärtområden - det gäller både NATOs missilsköld och de påstådda vapenleveranserna till Ukrainas armé.
Putin vet också mycket väl, att Polen är en motståndare som
inte kommer att ge vika. Av EU-länderna är Polen det enda, som är redo att ensamt försvara Ukraina, skriver Jalonen.
Han konstatgerar att Moskva har nått utrikespolitiska vinster i en del forna östblocksländer, speciellt Ungern. Men på polskt håll är det av historiska skäl omöjligt att nå samförstånd. En förutsättning för att Ryssland ska nå framgång i Ukraina är därför att Polen isoleras från sina allierade. Då kunde Ryssland göra upp med Polen på tu man hand - "bara slaver emellan", för att citera
Pusjkin.
Jalonen skriver att regeringen i Warszawa har handlat oklokt genom att missköta sina relationer till EU - även om Tysklands energipolitiska behov nog gjort att EU inte heller hjälpt Polen mot Ryssland så mycket som man borde ha gjort. Men som NATO-land står Polen högt i kurs, skriver Jalonen.
Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Kommentarer, uppdateringar och feedback mottages!